Vernisáž Roman Lazar: Outsider Art
Do 29. 5. 2022 bude v Galerii kritiků, palác Adria, Jungmannova 31/36, 1.patro, přístupná velmi zajímavá výstava Romana Lazara: Outsider Art.
Úvodní zdravice Dr. Vlasty Čihákové Noshiro:
Pojem Outsider Art není v našich uměleckých kruzích běžný, populárnější je obsahově blízké Art brut, jímž se vykládá výtvarná tvorba neškolených osob, např. dětí, naivních malířů, žen v domácnosti, duševně nemocných apod. Jean Dubuffet popsal tímto termínem díla, jež vycházejí přímo z nitra svých tvůrců a nejsou dotčena main streamem klasického či současného umění. Anglosasům však jeho vymezení nestačilo a připadalo jim asi moc francouzské, tak se zrodil ještě anglický Outsider Art, jehož rysy se od art brut ovšem v mnohém liší. Art brut působí často tísnivě či melancholicky, kdežto Outsider Art je chápáno veseleji a konstruktivněji v kombinaci autodidaktivního přístupu a alternativního umění, navazujícího na dnešní postkonceptuální tendence. Roman Lazar se řadí k protagonistům outsider artu svou mezinárodní působností a osobitým, pozitivně laděným, popartistickým projevem.
Na počátku milénia učarovala umělci Jihovýchodní Asie, takže v r. 2017 odjel do Vietnamu, kde si otevřel bar na ostrově Phu Quoc a každý rok tráví zimu. Během pobytu na Slovensku se věnuje volné malířské tvorbě a výstavám. V červnu 2021 vystavoval pod názvem „Hrdý outsider“ své bohatě strukturované malby, doplňované lettrismem, perokresbou a kolážemi také ve foyer Divadla pod Palmovkou v Praze. Obrazy představily autorovy autobiografické příběhy z nočního i denního života, a jeho vyhraněné názory na politiku, sex a lidskou společnost. Následovala menší výstavka „I´am the story“ v lednu 2022 v Café Kamzík v Hrzánské pasáži na Praze 1. Stávající výstava je shrnutím jeho širokého pohledu na svět, paralelně s výstavou probíhající ve frankfurtském Kunstlerclubu v Nebbiensches Gartenhaus.
Mnohé z Lazarových děl jsou parafrází současného světa a mezilidských vztahů, škála jejich výrazu je široká, od jemného humoru po ironii či sarkasmus, s erotickým podtextem. I když mnohé názvy obrazů znějí jednoznačně, je tak trochu na divákovi, ponoří-li se do hloubky zašifrovaných odkazů. Autor maluje akrylem i olejem, na plátno, sololit či lisovaný karton, přidává odvážně i další techniky, většinou olejový pastel, fixy či perokresbu, pracuje s technikou koláže. V kompozici jeho děl hraje významnou roli reálná či stylizovaná lidská nebo zvířecí postava, znakový symbol, ale především písmo nebo souvislý text, nepřinášející jen vizuální efekt, ale vyjadřující i pointu zobrazovaného příběhu.
Zrodily se obrazy, jež mají meditativní řád a pocházejí jakoby z jiného světa, s pohledem dovnitř autorovy duše. Jako všechna díla Outsider Art jsou tyto malby v zásadě uměle vytvořenou kategorií, tudíž do oficiálního kontextu nezařaditelné.Vytvořily si však vlastní systém a logiku, jsou prostě jedinečné. Zcela se vymykají konvenčním způsobům, jak nahlížet na umění, představují výzvu všem uměleckým institucím. S etablovanou výtvarnou kulturou mají však společnou přirozenou tvořivost a emocionální srozumitelnost. Chápejme tvorbu autora jako způsob vztahování se ke světu, autentickou komunikaci se sebou samým, ale i s nejbližším okolím či celým světem. Podrobnosti viz v katalogu výstavy. Přeji vám příjemný zážitek a těšíme se na společnou besedu s autorem, jejíž datum v dohledné době upřesníme.
Vlasta Čiháková Noshiro, kurátorka výstavy a Galerie kritiků