Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž retrospektivní výstavy Gizely Šabókové: „Torza“

27. 4.-19. 5. / Nová síň / Sklo

Do 19. 5. 2022 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná retrospektivní výstava sklářské výtvarnice Gizely Šabókové. Otevřeno denně mimo pondělí 11 až 18.

Galerie Nová síň v centru Prahy bude od 28. dubna do 19. května patřit pozoruhodným dílům  přední české sklářské výtvarnice Gizely Šabókové, absolventky atelieru prof. Stanislava Libenského. Výstava Torza vznikla u příležitosti životního jubilea Gizely Šabókové a zároveň jde o její první samostatnou výstavu v České republice   po téměř dvaceti letech. Příznivcům současného umění se tak naskytne  výjimečná příležitost k osobnímu setkání se všemi polohami tvorby renomované autorky, jejíž práce jsou zastoupeny ve význačných veřejných i soukromých sbírkách u nás i po celém světě.

Výstava Torza představí velké tavenice ze skla, ale i kresby, vitraje, stavované sklo, vázy… ze všech etap dosavadní kariéry autorky. V tomto ohledu bude  výstava do jisté míry retrospektivní, a to i díky zápůjčkám ze soukromých sbírek. Název výstavy odkazuje k torzům v životní velikosti, citlivě vyřezaným a vysekaným ze skleněných bloků, která jsou autorčiným podstatným výrazovým prostředkem posledních dvou dekád a samozřejmě nebudou v expozici chybět. „Stala jsem se sklem. Někdy jsem křehká, někdy se zlomím, někdy svítím. Někdy někoho pořežu, někdy se rozsekám. Tak moc jsem v něm ponořená…,“ říká sama Gizela Šabóková.

Výstava je nejen ohlédnutím za tvůrčím životem Gizely Šabókové, ale i předzvěstí její chystané biografie, která bude publikována letos na podzim. „Na knize spolupracuji se PhDr. Sylvou Petrovou, Richardem Drurym a Renatou Kalenskou. Grafického návrhu se ujal skvělý tvůrce knih Robert V. Novák. V rozsáhlé publikaci se objeví i doposud nezveřejněné snímky ze života atelieru profesora Stanislava Libenského na VŠUP,“ dodává autorka.

Práce Gizely Šabókové jsou součástí veřejných i soukromých sbírek po celém světě, včetně stálé expozice v proslulé pařížské galerii Louvre, ale také v USA či Japonsku. Právě v Japonsku je tvorba Gizely Šabókové obzvláště ceněná, v roce 2000 bylo její dílo vybráno z tisícovky prací a muzeum v Koganezaki jí udělilo hlavní cenu.

www.gizelasabokova.com

Gizela Šabóková (*1952, Nové Zámky) je česká výtvarnice, pracující převážně se sklem, kovem a litinou. Ve skle jsou to pak zejména tavené objekty, malované a stavované vitraje. V neposlední řadě se věnuje práci v oblasti architektury.

Mezi lety 1973–1979 vystudovala v ateliéru prof. Stanislava Libenského na pražské VŠUP. Kolem roku 1980 začala tvořit první ze skla stavované objekty, pak následovala série děl, která autorka nazvala Nohatky a později Pranohatky.

Od přelomu milénia tvoří převážně velké, ze skla tavené a vysekávané figury a torza. Pracuje i nadále bez většího týmu, pouze s pomocí svého životního i profesního partnera, manžela Karla Bartoníčka.

Je zastoupena v mnoha domácích a zahraničních sbírkách, jak veřejných, tak soukromých. Její práce jsou v trvalých expozicích významných českých i zahraničních muzeí, např. v Musée des Arts Décoratifs v Louvru.

Během svého profesního života získala několik ocenění, včetně hlavní ceny celosvětového ocenění “Vessels” muzea v japonském Koganezaki v roce 2000.

V 80. letech vytvořila nespočet prací propojených s architekturou, např. 13 velkých vitrají pro zrekonstruovaný dům v Týnské ulici čp. 1, který patří do historického komplexu budov zvaného Ungelt v Praze (spolupráce s arch. Jaroslavem Benešem).

Nejvíce prací v této době zrealizovala v tandemu s kolegou Jaromírem Rybákem. Jejich práce byly úspěšné i přes politickou neangažovanost obou umělců a také díky tomu přežily až do dnešních dnů. Za zmínku stojí např. čelní okna v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Gizela Šabóková se pravidelně zúčastňuje veletrhů umění, např.: Brafa Brussels, PAD Paris, Sofa Chicago, a od roku 1985 bývá hostem na Mezinárodním sklářském sympoziu IGS v Novém Boru. Během posledního ročníku v roce 2021 představila sérii figurálních, sklářskými pudry dekorovaných foukaných váz.

Nezanedbatelnou činností Gizely Šabókové je výuka v oboru ateliérového skla a malby na sklo. Od přelomu 80. a 90. let působila například v Pilchuck Glass School ve Washingtonu, Sheridan College v Torontu, v Centre del Vidre de Barcelona ve Španělsku nebo v Atelier du Verre de Sars-Poteries ve Francii.

Aktuální informace k letošní výstavě Torza a chystané biografii Gizely Šabókové naleznete na její webové stránce www.gizelasabokova.com .



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž retrospektivní výstavy Gizely Šabókové: „Torza“