Vernisáž Tomáš Třeštík: Cesty 2021
Do 15. 5. 2022 je v kulturním prostoru Jatka 78, Jateční 1530, Praha 7 (hala 7 a 8 Holešovické tržnice), přístupná velmi zajímavá výstava Tomáše Třeštíka: Cesty 2021
Výstava je volně přístupná v době otevření Bistra & Baru Jatek78 (PO-SO 10-24:00, neděle – pokud se hraje, otevíráme 90 min. před začátkem představení).
V září 2021 zdokumentoval Tomáš Třeštík účastníky inscenace Cesty v šapitó Azyl78 na pražském Výstavišti.
Na inscenaci se v roce 2021 podílelo více než padesát akrobatů, herců, tanečníků, hudebníků, techniků a produkčních, kteří spoluvytvářejí Cirk La Putyka, a to z různých koutů světa a napříč generacemi. Klaunské výstupy, náročná a dechberoucí čísla i skupinové choreografie prezentují cirkusové umění plné svobody, risku, poezie, smíchu, slz, potu, bolesti, souhry a opravdovosti.
Tuto opravdovost, čistotu a neopakovatelnost vyzdvihuje Třeštík jako hlavní důvod, proč rád spolupracuje na projektech Cirku La Putyka.
Konkrétně na tomto projektu ho lákalo zachytit dlouhodobost a komplexnost divadelní tvorby. Na představení se podílí obrovské množství lidí a hodně z nich není na jevišti vůbec vidět, pozornost si však zaslouží. Prostřednictvím záměrně jednoduchých fotografií tak dochází k určité demokratizaci souboru, kde jsou obě strany (jak ta umělecká, tak ta produkčně-technická) vyvážené. Všechny tyto lidi Třeštík fotil na trávě u šapitó bezprostředně po jejich výstupu na jevišti, nebo v pauzách mezi prací, nikoliv ve studiu. Čistota portrétu se tu potkává s bezprostředností výrazu každého vyfoceného člověka. Nepodléhá dogmatickému zadání a oproti komerční tvorbě zde nejsou nastaveny žádné podmínky, mantinely, hranice toho, co přesně má zachycený výraz vyjadřovat.
Představení Cesty se letos vrací v nové verzi. Od 23. dubna do 14. května je k vidění v Azylu78 na pražském Výstavišti.
Tomáš Třeštík (*1978) vystudoval katedru fotografie na pražské FAMU a věnuje se především portrétu a reklamě. Vyučuje fotografii na Akademii Michael, sám sebe trošku ironicky definuje jako tátu, fotografa, shromažďovače věcí a hedonistického umělce života.
Postprodukce fotografií: Monika Zahem
Asistence: Anna Marie Křížová a Marek Knittl