Panelová výstava Česko – Baltské století 1921 – 2021
Do 30. 4. 2022 bude před hlavním vstupem do Karolina Univerzity Karlovy, Ovocný trh 3, Praha 1, přístupná zajímavá panelová výstava Česko – Baltské století 1921 – 2021.
Výstava vznikla jako součást mezinárodní konference o česko – baltských vztazích.
Mezinárodní konference Česko-baltské století byla věnována stému výročí uznání Estonska, Litvy a Lotyšska Československem de iure.
Konference byla příležitostí k připomenutí významných vztahů mezi českými a pobaltskými zeměmi v minulosti, přítomnosti i budoucnosti, a to v oblasti historie, kultury, politiky, geografie, filologie a dalších. Konference byla rozdělena do čtyř sekcí. V první sekci historici z Česka, Litvy, Estonska a Lotyšska rozebrali historické okolnosti uznání pobaltských států Československem, vzájemné vztahy v roce 1938 a recepci Pobaltí v dnešní české společnosti. Ve druhé sekci odborníci z Pražského lingvistického kroužku a Univerzity Karlovy pojednali o metodologických otázkách bádání o pobaltském regionu, o dvou historických tématech spjatých s působením litevského knížete Vytautase a bělorusko-litevského vzdělance Františka Skoriny v Praze a o vztahu regionu Pobaltí ke střední Evropě.
V třetí části představili zástupci Česko-estonského klubu a Česko-lotyšského spolku historii a současnost těchto organizací s vyzdvižením úlohy českých přátel Pobaltí při podpoře obnovení jeho nezávislosti v letech 1990-1991. Zástupce Masarykovy univerzity vystoupil na téma současné baltistiky v Česku, které jednou z mála zemí na světě, kde lze baltské jazyky litevštinu a lotyštinu studovat na dvou univerzitách na magisterské úrovni (v Praze a v Brně). Závěrečná část představila výuku litevštiny na Univerzitě Karlově a hodnocení studia baltistiky a bádání o ní z pohledu studentů.
Součástí konference je stejnojmenná výstava, kterou je možno zhlédnout před vchodem do Karolina.