Prozkoumáte fascinující historii původní stavby z třicátých let 20. století od architekta Viléma Kvasničky, který důmyslně vsadil průmyslový provoz do přísně racionálního interiéru, navenek ovšem budovu koncipoval téměř jako městský palác, přirozeně splývající s historickou zástavbou Malé Strany.
Proniknete hlouběji i do odkazu Zdeňka Pešánka, vizionáře kinetického umění, který právě pro čelní fasádu Zengerovy trafostanice v letech 1932–1936 navrhl cyklus alegorických světelně-kinetických plastik s názvem Sto let elektřiny. Pozoruhodné objekty z industriálních materiálů se zabudovanými neonovými trubicemi sice v roce 1937 získaly mimořádné ocenění na Světové výstavě v Paříži, ale poté se jejich stopa vytrácí a na průčelí Zengerovy trafostanice nebyly nikdy osazeny. Nyní se do Kunsthalle Praha alespoň symbolicky vrací prostřednictvím speciální velkoplošné projekce v rámci multimediálního výstavního projektu.
Autorkou výstavy je historička architektury Vendula Hnídková.
….
Jedná se o jednu ze dvou velkých výstav, kterými zahajuje svou činnost Kunsthalle Praha.
Kunsthalle Praha je nové místo pro umění na pražském Klárově. Jako nestátní a neziskovou platformu k propojování české a zahraniční umělecké scény ji založila nadace The Pudil Family Foundation manželů Petra a Pavlíny Pudil. Kunsthalle Praha vznikla konverzí historické Zengerovy transformační stanice z třicátých let 20. století, v současnosti vytváří moderní galerijní prostředí pro krátkodobé umělecké výstavy, inovativní vzdělávací programy a kulturní eventy. Hlavní misí Kunsthalle je přispět k hlubšímu porozumění českého a mezinárodního umění 20. a 21. století. Disponuje vlastní uměleckou sbírkou, která se zaměřuje na moderní, poválečné a současné umění.
Na ploše 5 687 m2 nabídne tři rozsáhlé galerijní prostory, design shop, bistro i kavárnu s historickou terasou s výhledem na Petřín a Pražský hrad. Už nyní svým návštěvníkům nabízí šest variant výhodného členství.