Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Přehlídka bulharského designu 2021 – Hodnota designu

Do 8. 4. 2022 bude v Bulharském kulturním institutu, Klimentská 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Přehlídka bulharského designu 2021 – Hodnota designu.

Společně s festivalem designu MELBA představujeme to nejlepší a nejhodnotnější, co přinesl bulharský design za poslední rok. Všech jedenáct autorů spojuje silný vizuální jazyk, vysoká kvalita a nekompromisní estetika. Hlavním tématem výstavy je Hodnota designu. Za finální podobou hotového produktu se skrývá dlouhá cesta výzkumu, experimentů, neúspěchů, setkání, komunikace, váhání, zamítnutí, přepracování, trpělivosti, zkoušení hranic vlastních schopností a umu.

Anelia Antova – kolekce oděvů The Exhausted Future

Botanic Lab – Complex Planter, designový nábytek do interiéru určený pro květinu i jako odkládací plocha

Denitza Boyadzhieva – designové osvětlení

GEMJI – herní systém a výuková pomůcka

Grove in a Cart – mobilní pavilon navržený a vyrobený k interaktivní výuce dětí o životním prostředí a ochraně přírody. Objel více jak 50 škol v Bulharsku.

ETIKA – kolekce svetrů z vlny zakoupené v second handech či online, upletené zkušenými pletařkami. Autorky Nadežda Sučeva a Sara Božkova

Luba Haleva – knižní design

Mila Vodenicharova – keramické dekorativní předměty

PUNKT Workshop – studio se věnuje upcyklaci designu a transformaci nábytku a produktů do interiéru

Rosie Eisor – autorské koberce

Studio Frank – skrytá písmena, písmena azbuky v podobě laviček do exteriéru

Festival designu Melba, jehož čtvrtý ročník proběhl v listopadu 2021 v bulharské Sofii, představuje svou výstavu Přehlídka bulharského designu 2021 v našem hlavním městě díky pozvání Bulharského kulturního institutu v Praze.

Již tradiční každoroční expozici se od prvního ročníku daří přivést na jedno místo skutečně unikátní designéry, studia a projekty z různých sfér oboru (grafický, produktový, sociální i interiérový design, typografie, móda aj.).

Jako téma čtvrtého ročníku festivalu kurátoři a organizátoři zvolili Hodnotu designu. Prostřednictvím tohoto tématu se snaží odhalit význam procesu, který předchází finální podobě a uvedení designu produktu publiku a k jeho přímému použití. Byli pozváni zástupci různých oblastí designu, z nichž někteří již patří mezi zavedené značky, další jsou na profesionálním poli teprve začátečníky.

Módní design zastupuje mladá návrhářka Anelia Antova (na podzim 2021 se účastnila i pražského Designbloku v rámci Diploma Selection) a módní značka ETIKA, který zapojuje starší pletačky a využívá přebytky a nevyužitou vlnu. Jako představitele interiérového designu organizátoři vybrali Denicu Bojadžievovou a její novou experimentální kolekci osvětlení s kovovými hlavami, Botanic Lab s jejich multifunkčním interiérovým objektem, který odpovídá dnešním požadavkům zelenějšího home officu a Dílnu PUNKT, která vdechuje nový život starému nábytku. Jako důkaz dobré spolupráce a vzájemné inspirace udržitelného designu a vzdělávání je přívěs Gorichka v kolichka (Lesík na kolech), který je mobilním vzdělávacím centrem a cestuje po školách a lesích se svou misí.

Dále byl vybrán herní systém GEMJI, který svými více jak třiceti interaktivními možnosti vyvolat u publika přímo herní euforii; ilustrátorka Rosie Eisor a její atraktivní koberce s posláním; autorka emblematických přebalů knih Luba Haleva. Skutečným objevem je Mila Vodenicharova a její jemné a detailně vyrobené keramické objekty. Studio Frank jsou autoři vizuální identity úspěšného projektu Skrytá písmena. Jejich písmena bulharské abecedy v podobě laviček zdobí mnoho měst po světě. Ke zpracování informačních panelů bylo použito autorské písmo gezart book & thalweg thin italic typografky Ani Dimitrovové.

“Díky pozvánce od Bulharského kulturního institutu v Praze budeme mít možnost seznámit místní designovou scénu s prací bulharských autorů. Naše zkušenost nám napovídá, že díky takovým kontaktům se rodí velmi dobrá mezinárodní spolupráce.“ Adriana Andreeva a Boyana Gyaurova ze studia Komplekt.

Společné výstavy Přehlídka bulharského designu začaly v roce 2018 jako základní část festivalu designu Melba, který každoročně probíhá v Sofii a mísí v sobě různorodé činnosti a pohledy na design – výstavy, mezinárodní sympozia, workshopy, přednášky aj.

Je organizován studiem Komplekt, které iniciuje a organizuje nejrůznější akce a projekty. Momentálně zajišťuje jedinečnou platformu s velkou fanouškovskou základnou a pozorně připraveným obsahem. Zahrnuje dvoujazyčný archiv současných bulharských návrhářů, setkání místních designérů a každoroční festival.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Přehlídka bulharského designu 2021 – Hodnota designu