Vernisáž krátkodobé výstavy Antonie Stanové: I Tried to Tell Ya Something through the Phone (a křest publikace)
Do 6. 3. 2022 je v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná výstava Antonie Stanové: I Tried to Tell Ya Something through the Phone.
Na začátku března představí malířka Antonie Stanová, zcela novou sérii psaných obrazů. Exkluzivní týdenní výstavu v galerii Kvalitář zahájí 1. března vernisáž, během níž proběhne i křest katalogu I Tried to Tell Ya Something through the Phone, který osvětluje původní motivy tvorby umělkyně.
Publikace s názvem I Tried To Tell Ya Something Through the Phone, která vychází při příležitosti stejnojmenné výstavy v galerii Kvalitář, představuje obrazy a báseň malířky Antonie Stanové spolu s rozhlasovou hrou Bohumily Grögerové, prozaičky, básnířky, překladatelky a autorky spojované s pojmem experimentální poezie.
Základním tématem výstavy a publikace se stává vizualita písma a užití jazyka v současném vizuálním umění. Na jeho formální i obsahovou podobu mají do určité míry vliv nové technologie, nepřetržitý přístup k internetu spolu s nadbytkem digitálního textu. Tomuto tématu se v katalogu věnuje starší esej Kennetha Goldsmithe Proč konceptuální psaní? Proč teď? (2011), který přichází s termínem uncreative writing (netvůrčího psaní), označujícím křížení konceptuálního umění s poezií pomocí nových technik doposud stojících mimo oblast literatury. Těmi se spolu s fenoménem tzv. jazykové krize a schopností jazyka dezinformovat, tedy ztrácet svůj smysl, zabývá též Pavel Novotný ve svém textu Člověk, jazyk a stroj. Ke hře Bohumily Grögerové Už jenom dýchat… Filozofickou úvahu o divokém, nespoutaném a objektově orientovaném psaní budoucnosti a selhání jazyka v jeho snaze být skutečným nositelem významu předkládá v katalogu další z autorů Travis Jeppesen. Všechny zmíněné texty spolu s úvodem k výstavě kurátorky Moniky Čejkové mají pomoci vytvořit alespoň částečný obraz o složité problematice psaní ve vztahu k umění.