Vernisáž Zdeněk Lhoták: United colors of Nepal
Do 28. 2. 2022 bude v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Zdeňka Lhotáka: United colors of Nepal.
Fotografie z cest Zdeňka Lhotáka se výrazně liší od klasické fotoreportáže. Hodnota barevných snímků ze souboru UNITED COLORS OF NEPAL je více v rovině pocitové než popisné. Hýřivé až agresivně barevné kompozice expresivních detailů hinduistických a budhistických chrámů i oltářů působí svou čistou minimalistickou symbolikou jako odraz autorových prožitků v dotyku s exotickou kulturou království v podhůří himalájských velikánů. Výtvarná až dekorativní forma tohoto souboru povyšuje detail na věrohodného a inspirativního nositele informací o odlišných životních hodnotách východních kultur.
Jeho zájem o východní kulturu má své počátky v roce 1989. Při své první cestě do Číny a Tibetu objevil pro sebe nové fotografické i lidské téma. Odlišnost především tibetské kultury v konfrontaci s evropským důrazem na konzumní hodnoty života byla motivací k černobílému dokumentárnímu cyklu „Tibet closed“, který je zároveň cestovním deníkem ze čtvrtletního putování po Číně a Tibetu. Zdeněk Lhoták (1949) pochází z Rovenska pod Troskami, absolvoval Fakultu tělesné výchovy a sportu a FAMU obor umělecká fotografie, od roku 1979 pracuje jako volný fotograf, žije v Praze. V roce 1986 získal za seriál „Spartakiáda“ 2. cenu v soutěži World Press Photo v kategorii sport – seriál. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR a FotoForum Praha. Jeho zájem o volnou fotografii je rozdělen do dvou témat: V oblasti dokumentární fotografie se zaměřuje na sociologické problémy okolo vrcholového sportu (cyklus „Sparta“ a „Spartakiáda“) a problematiku tibetské kultury. Zúčastnil se dvou fotografických dílen z prostředí kladenských dolů a Poldi.
Ve výtvarné fotografii se zaměřuje na lidské tělo. V „Autoportrétech“ se ve stále jednodušší formě zabývá detaily vlastního těla, které se v poslední době posunuly z černobílé do barevné škály. V rámci tohoto cyklu v poslední době instaluje do reálných interiérů fotografie figur v životní velikosti adjustované na plechu. Zdeněk Lhoták vydal knihy: dis-torza (2009), Tenkrát na Spartě (2020) a Spartakiada (2020).
V roce 2019 mu Asociace profesionálních fotografů ČR udělila titul Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos fotografii.
Od roku 1982 do roku 2020 Zdeněk Lhoták realizoval více jak 45 samostatných výstav v ČR i v zahraničí a mnoho společných výstav v rámci prezentace české fotografie především v zahraničí.
Od roku 1998 pracuje v ateliéru na Malé Straně a v komerční tvorbě se zabývá především fotografií jídla.
Aktuální rozhovor se Zdeňkem Lhotákem najdete zde: N&N Magazine