Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zdeněk Lhoták: United colors of Nepal

Do 28. 2. 2022 bude v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Zdeňka Lhotáka: United colors of Nepal.

Fotografie z cest Zdeňka Lhotáka se výrazně liší od klasické fotoreportáže. Hodnota barevných snímků ze souboru UNITED COLORS OF NEPAL je více v rovině pocitové než popisné. Hýřivé až agresivně barevné kompozice expresivních detailů hinduistických a budhistických chrámů i oltářů působí svou čistou minimalistickou symbolikou jako odraz autorových prožitků v dotyku s exotickou kulturou království v podhůří himalájských velikánů. Výtvarná až dekorativní forma tohoto souboru povyšuje detail na věrohodného a inspirativního nositele informací o odlišných životních hodnotách východních kultur.
Jeho zájem o východní kulturu má své počátky v roce 1989. Při své první cestě do Číny a Tibetu objevil pro sebe nové fotografické i lidské téma. Odlišnost především tibetské kultury v konfrontaci s evropským důrazem na konzumní hodnoty života byla motivací k černobílému dokumentárnímu cyklu „Tibet closed“, který je zároveň cestovním deníkem ze čtvrtletního putování po Číně a Tibetu. Zdeněk Lhoták (1949) pochází z Rovenska pod Troskami, absolvoval Fakultu tělesné výchovy a sportu a FAMU obor umělecká fotografie, od roku 1979 pracuje jako volný fotograf, žije v Praze. V roce 1986 získal za seriál „Spartakiáda“ 2. cenu v soutěži World Press Photo v kategorii sport – seriál. Je členem Asociace profesionálních fotografů ČR a FotoForum Praha. Jeho zájem o volnou fotografii je rozdělen do dvou témat: V oblasti dokumentární fotografie se zaměřuje na sociologické problémy okolo vrcholového sportu (cyklus „Sparta“ a „Spartakiáda“) a problematiku tibetské kultury. Zúčastnil se dvou fotografických dílen z prostředí kladenských dolů a Poldi.
Ve výtvarné fotografii se zaměřuje na lidské tělo. V „Autoportrétech“ se ve stále jednodušší formě zabývá detaily vlastního těla, které se v poslední době posunuly z černobílé do barevné škály. V rámci tohoto cyklu v poslední době instaluje do reálných interiérů fotografie figur v životní velikosti adjustované na plechu. Zdeněk Lhoták vydal knihy: dis-torza (2009), Tenkrát na Spartě (2020) a Spartakiada (2020).
V roce 2019 mu Asociace profesionálních fotografů ČR udělila titul Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos fotografii.
Od roku 1982 do roku 2020 Zdeněk Lhoták realizoval více jak 45 samostatných výstav v ČR i v zahraničí a mnoho společných výstav v rámci prezentace české fotografie především v zahraničí.
Od roku 1998 pracuje v ateliéru na Malé Straně a v komerční tvorbě se zabývá především fotografií jídla.

www.lhotak.com

Aktuální rozhovor se Zdeňkem Lhotákem najdete zde: N&N Magazine



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zdeněk Lhoták: United colors of Nepal