Vernisáž Jaroslav Kučera: Tiché dialogy
Do 23. 11. 2021 bude v galerii Fakulty stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha 6, zdarma přístupná velmi zajímavá výstava fotografií Jaroslava Kučery: Tiché dialogy.
Výstava je přístupná i veřejnosti ve všední dny od 9:00 do 20:00.
Fotograf Jaroslav Kučera, držitel Hlavní ceny Czech Press Photo, Fuji Euro Press Photo Awards a dalších významných ocenění, se výstavou „Tiché dialogy“ vrací na svoji domovskou půdu. Sice se profesionálně věnuje fotografii, vystudoval však Fakultu stavební ČVUT. A ačkoli je Kučera autorem převážně sociálně zaměřené fotografie a pro jeho tvorbu jsou typické fotografie plné lidí v nejrůznějších situacích, na výstavě v Galerii FSv se prezentuje pro něj atypickým cyklem „Tiché dialogy“, který je vystavován teprve podruhé od svého vzniku.
V „Tichých dialozích“ se Jaroslav Kučera, který má za sebou na 60 autorských výstav po celé Evropě a ve Spojených státech, pohledu na lidi vyhýbá. Do hledáčku jeho fotoaparátu se tu dostávají neživé objekty, budovy, stavby, ploty, okna a mnoho dalších objektů, které zde spolu zvláštním způsobem komunikují.
Z cyklu, který má zhruba 100 fotografií, jich je na Fakultě stavební ČVUT k vidění šedesát. „Tiché dialogy“ přitom Jaroslav Kučera vystavuje jen výjimečně, poprvé a zatím naposledy je mohli návštěvníci zhlédnout v Leica Gallery v roce 2017, kde také pokřtil knihu pod stejnojmenným názvem.
„Před dvěma lety jsem spolupracoval s fotografem a kurátorem Milošem Sedláčkem na přípravě výstavy k 30. výročí listopadové revoluce ve zdejší fakultní galerii a účastnil se jí jako jeden z vystavujících autorů. Z galerie a vlastně z celé budovy jsem byl nadšený, při vzpomínce na to, v jakých podmínkách jsme téměř před padesáti léty studovali my. A když mi Miloš Sedláček nabídl, abych tady vystavil Tiché dialogy, neváhal jsem,“ říká k tomuto výjimečnému počinu Jaroslav Kučera.
Kurátor výstavy Miloš Sedláček z Fakulty stavební ČVUT si toho, že se na fakultní půdě podařilo prezentovat právě tento Kučerův projekt, velmi cení. „Tiché dialogy jsme pro výstavu v Galerii FSv vybrali i proto, že častými objekty fotografova zájmu jsou stavby a budovy zobrazené s mimořádnou výtvarností a sociálním kontextem, což je našim studentům a zaměstnancům, kteří jsou typickými návštěvníky galerie, blízké,“ uvádí Sedláček.
Vernisáže se také jako významný host zúčastnila Daniela Mrázková, známá česká teoretička a kritička umělecké fotografie, kurátorka fotografických výstav.