Vernisáž Vojtěch Vlk: Skrytá Identita
Do 7. 11. 2021 bude v obou podzemních výstavních sálech Kavárny Liberál, Heřmanova 6, Praha 7, přístupná velmi zajímavá výstava fotografií našeho dobrého kamaráda Vojty Vlka: Skrytá Identita.
Text Tomáše Vocelky a Vojtěch Vlka z magazínu Aktuálně.cz:
Maska představuje pro fotografa Vojtěcha Vlka velmi osobní téma, kterému se věnuje již téměř dvacet let. „Obvykle jej potkáte na cestách, kde hledá masky jako součásti starých rituálů. Situace posledního roku jej zavedla zpět do pražského ateliéru. Tvorbu masky tentokrát nechal na portrétovaném, kterému dává k dispozici pouze béžový papír,“ konstatuje historička umění Markéta Ježková.
Ve své nové sérii Vojtěch Vlk fotografuje modely s maskou zásadně bez oděvu. „Maska přidržovaná ústy znemožňuje verbální komunikaci i pohled na fotografa. Co zbývá? Především jejich zranitelnost a křehkost, která všechny spojuje. Pomíjivost zmačkaného papíru i dočasnost lidské existence,“ uvádí Ježková.
„Masky jsem začal fotit už před mnoha lety na Moravě, odkud pocházím. Mám v živé paměti všechny dětské karnevaly, které jsem v masce prožil. Svým fotoaparátem jsem pak dokumentoval masopustní veselí v okolních vesnicích,“ vysvětluje fotograf, kde se jeho vášeň pro masky zrodila.
„Později jsem se s nejrůznějším užitím masek setkal například na stáži v Jeruzalémě, kde jsem měl možnost fotit během židovského svátku Purim, nebo během velikonočních procesí kajícníků ve vysokých kápích ve španělské Andalusii,“ uvádí.
Jeho zatím poslední soubor, který se maskami zabýval, souvisel s pandemií koronaviru a souvisí s ní do značné míry i ten nový.
„Během loňského jara jsem se vypravil do nemocnice fotografovat portréty a typologii lékařských masek a ochranných prostředků proti koronaviru, které používají zdravotníci při své práci. Letošní jarní lockdown, kdy jsem neměl skoro žádné komerční zakázky, jsem zase využil k vytvoření nového souboru – pestré galerie nejrůznějších odosobněných lidských těl s papírovou maskou místo hlavy,“ vysvětluje.
„Možná se do určité míry jedná i o mé existencialistické vyjádření k nelehké době, kdy je vše zavřené, blízcí umírají, na ulici, v tramvaji se míjíme s cizími lidmi schovanými za ochrannou maskou. Maska je zároveň i jakousi rouškou Veroničinou. Tajemným otiskem tváře. Portrétovaný si ji během fotografování sám vytvaruje podle svého obličeje a otiskne do ní část své osobnosti, avšak ve velmi abstrahované formě,“ konstatuje fotograf Vojtěch Vlk.
Modely pro jeho novou sérii se stali především jeho přátelé a známí, kteří často přivedli nebo doporučili někoho dalšího. „Tyto papírové roušky mají to kouzlo, že si je portrétovaní vyrábějí sami před aparátem a vlastně nevědí, jaký výraz se jim promačkáním přes zahalenou tvář vtisknul. Vojta tak vytváří figury zároveň velmi intimně odhalené, ale přitom odosobněné – nebo spíš ‚odsazené‘ od svých nositelů. Takže svým způsobem jakési obecné anonymní portréty konkrétních lidí. A je to vlastně docela ‚tribal‘ rituál,“ napsal na sociální síti jeden z fotografovaných.
Tomáš Vocelka, Vojtěch Vlk
Vojtěch Vlk (* 1973, Třebíč). Od roku 1991 žije a pracuje jako nezávislý fotograf v Praze a věnuje se především portrétní fotografii. Absolvent ateliéru fotografie na VŠUP v Praze (2001). V roce 2016 vydal v nakladatelství Kant fotografickou knihu TranSpiRituals, která mapuje světová náboženství a jejich rituály. Více najdete na stránkách www.vojtechvlk.com nebo na Facebooku autora facebook.com/VojtechVlkPhoto.
Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/foto/vojtech-vlk-masky/r~ecfc705ea0f011eba4560cc47ab5f122/