Vernisáž Martin Žák / Tibor Honty v ateliéru Bedřicha Stefana: V rajské zahradě
Do 13. 10. 2021 bude v prostorách výstavní síně Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, přístupná krásná prodejní výstava Martin Žák / Tibor Honty v ateliéru Bedřicha Stefana: V rajské zahradě. Otevřeno Út – Pá: 11.00 – 17.30.
Na výstavě představujeme práce mladého a již uznávaného slovenského sochaře Martina Žáka spolu s dosud neuveřejněnými fotografiemi světoznámého fotografa Tibora Hontyho, které vznikly v ateliéru významného sochaře Bedřicha Stefana.
Martin Žáka je figurální sochař a ve svých pracech navazuje na českou sochařskou školu poloviny 20.století vychovanou J. V. Myslbekem a výrazně ovlivněnou impresionismem Augusta Rodina.
Martin Źák ke svojí tvorbě píše: „I když mnoho lidí může mojí tvorbu zprvu nazvat klasickou, pak ale v momentě kdy má možnost divák vidět více mých děl včetně modelů nebo skic nebo se dokonce dostane ke mně do ateliéru a vidí, jakým způsobem pracuji a že mnohdy cesta k dosažení výsledku není obyčejná – klasická (že tedy něco vymodeluju a odliju), ale že využívám další postupy: předělávám, kombinuji a přemodelovávám svá díla, dokud pro mne nejsou hotová. Ale sleduji pouze výsledek. Vše je dovoleno a pouze já sám sobě určuju mantinely“.
Na výstavě poprvé uvidíte několik nejnovějších bronzů, které Martin Žák odlil ve slévárně HVH v Horní Kalné.
Kurátor výstavy: Dr. Jiří Jaskmanický
…..
Martin Žák (nar. 1992, Bratislava) študoval na AVU v ateliéri sochársva u Vojtěcha Míči. Vo svojej práci sa zreteľne odkazuje na tradíciu klasického sochárstva západnej civilizácie. To mu umožňuje jasnú znalosť v anatomii a v technológii. Svoju prácu ale ozvláštňuje vlastnou inováciou psychického automatismu. Pracuje s osobnými, veľakrát až éterickými námetmi. Jeho diela nadväzujú na atmosféru chrámového prostredia, pretože neusilujú o nadpozemskú dokonalosť, ale priznávajú reálne kroky autora. Od roka 2020 je členom SVU Mánes.
Štúdia: 2016 – 2018 Ateliér figurálního sochařství a medaile, Škola Vojtěcha Míči 2015 – 2016 Ateliér sochařství II, Škola Jindřicha Zeithammla 2012 – 2015 Ateliér restaurování výtvarných děl sochařských, Škola Petra Siegla
2015 Studio della scultura di Giuseppe LaBruna, Accademia di Belle Arti di Venezia, Itálie
Tibor Honty (9. května 1907 Krompachy, Slovensko – 1. prosince 1968 Praha) byl československý fotograf.
Tibor Honty maturoval na klasickém gymnáziu v Bratislavě v roce 1927. V letech 1930–1933 studoval keramiku na Škole uměleckých řemesel. Svou keramiku pak vystavoval v Praze a v Paříži. Přestěhoval se natrvalo do Prahy, kde deset let pracoval v tiskárně jako chemigraf a retušér. Začal fotografovat v roce 1935. Věnoval se reportážní a sociální fotografii a fotografování uměleckých plastik. Po válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes, kde se v roce 1948 podílel na vzniku fotografické sekce.
V 60.letech fotografoval dokumentární fotografie uměleckých děl pro muzea a pro Národní galerii v Praze i v Bratislavě, které byly publikovány v knihách o výtvarném umění, například monografie Majster levočského oltára.
Bedřich Stefan
Narozen 9. prosince 1896 v Královských Vinohradech. Zemřel 31. března 1982 v Praze. V letech 1911-14 se učil v Praze štukatérem a navštěvoval večerní kursy kreslení na uměleckoprůmyslové škole (prof. Luděk Wurzl, J. Plichta). Roku 1914 byl přijat ke studiu u prof. Josefa Drahoňovského a Bohumila Kafky a po přerušení v letech 1917-19 (vojenská služba) požádal prof. Otakara Španiela, aby mohl dokončit studia v jeho ateliéru. V letech 1919-1923 studoval sochařství na Akademii výtvarných umění u Jana Štursy a po absolvování studia se stal roku 1924 pomocníkem Otto Gutfreunda. Obdržel roční stipendium francouzské vlády a v letech 1925-1926 navštěvoval v Paříži kursy aktu v Grande Chaumiére a několik měsíců pracoval jako kreslič v ateliéru Le Corbusiera. Do Paříže se vracel během 30. let každoročně.
Po návratu do Prahy získal některé významné veřejné zakázky na reliéfní výzdobu budov (Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, 1928, Kostel sv. Václava ve Vršovicích, 1930-33). Za války stavěl svůj vlastní ateliér. Dne 28. listopadu 1942 uzavřel v Prostějově sňatek se sochařkou Hanou Wichterlovou. Od roku 1946 do roku 1958 byl profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
V roce 1966, u příležitosti 70. narozenin, byl vyznamenán Státní cenou za plastiky pro památník v Lidicích a jmenován Zasloužilým umělcem. Byl členem Devětsilu a SVU Mánes. První samostatnou výstavu měl až roku 1980 v Národní galerii (Belveder).