24. 6. 2021 proběhl na Italském velvyslanectví, Nerudova 20, Praha 1, slavnostní křest nové výpravné publikace Italské velvyslanectví v Praze / L’Ambasciata d’Italia a Praga.
Kniha je ke stažení z webu italské ambasády na následujícím odkazu (nutno zkopírovat oba řádky odkazu najednou a vložit je jako jeden dohromady):
https://ambpraga.esteri.it/ambasciata_praga/resource/
doc/2021/06/ambasciata_praga_imp.pdf
Případní vážní zájemci o číslovaný exemplář knihy z řad sběratelů se mohou obrátit na nadační fond Eleutheria.
Knihu vydal nadační fond Eleutheria ve spolupráci s Italskou ambasádou a s podporou Generali pojišťovny – Generali Česká pojišťovna, a.s. / CEE Holding B.V.
Ve svém pozdravném projevu velvyslanec Itálie v České republice Francesco Saverio Nisio zdůraznil, že Thun-Hohensteinský palác obsahuje řadu vyjímečných uměleckých děl, ať už obrazů nebo soch. Posledních 100 let hostí tento palác Velvyslanectví Itálie v Praze, což z něj dělá jedno z nejkrásnějších italských velvyslanectví. V těchto místnostech byly generace italských velvyslanců svědky nacistického protektorátu, nástupu komunistického režimu, invaze Varšavské smlouvy, konce studené války, rozdělení Československa a návratu Prahy do Evropy. Každý z nich – italských diplomatů – měl odpovědnost za zachování této architektonické perly, dodnes majetku Italské republiky a také souvisejícího Slavatovského paláce, dále velkolepého italského institutu kultury, původně sídla Italské kongregace a také Vlašské kaple v Klementinu.
Pro prezidenta Nadace Eleutheria Francesco Augusto Razetto „Italská přítomnost v Čechách trvá již několik staletí a stovky kostelů a budov byly postavených italskými architekty a umělci. Thunovský palác je nezpochybnitelným příkladem kvality práce našich krajanů v minulosti, vzpomínkou a svědectvím o tom, jak italský styl byl vždy synonymem krásy a elegance“.
Generální ředitel Generali Česká pojišťovna, a.s. / CEE holdingu B. V., Luciano Cirin upozornil, že velvyslanectví Itálie je svědkem a součástí rostoucí role, kterou hraje skupina Generali v podpoře místní ekonomiky a symbolem italské přítomnosti v Praze. „Po rozdělení Československa těží vztahy mezi Itálií a Českou republikou z nové a mimořádné situace. Itálie – dodal Cirin – má dnes v této zemi velkou viditelnost, ambasáda je základním referenčním bodem. Stejně jako Generali Group, jedna z prvních společností, která po roce 1993 investovala do země“.
Tištěno dvojjazyčně, v italštině a češtině, v limitované edici 1.200 číslovaných exemplářů, kniha obsahuje bohatý ikonografický aparát více než osmdesáti barevných fotografií a reprodukcí vyhotovených speciálně pro tuto publikaci, stejně jako řadu nepublikovaných dokumentů a textů odborníků jako viceprezidenta Eleutheria Foundation a historika architektury Octaviano Maria Razetto, historika architektury Guido Carrai, profesora na Boloňské univerzitě Michele Danieli a vedoucího knihovny a dokumentárního centra Italského kulturního institutu v Praze, Flavio R.G. Mela.
Na 180 stranách díla najdete i neznámé aspekty dlouhé historie architektonického komplexu spojeného s urozenou rodinou Slavatů , která pokračovala zakoupením paláce italským státem v roce 1924.
Monografie je sponzorována Italsko-českou obchodní a průmyslovou komorou (KAMIC) a vznikla s účastí mnoha subjektů včetně Archivu hl. města Prahy, Lobkowiczké sbírky Praha, Muzea hradu Sforzesco v Miláně, Vídeňské rakouské národní knihovny, Jindřichohradeckého hradu, hradu Rychnova nad Kněžnou a Státního krajského archivu v Litoměřicích.