Vernisáž DIPLOMKY A BAKALÁŘKY UMPRUM 2021
Do pondělí 28. 6. 2021 najdete v hale 13 Holešovické tržnice, Praha 7, velkou výstavu DIPLOMKY A BAKALÁŘKY UMPRUM 2021. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.
Halu 13 po dobu jedenácti dní zaplní bakalářské a magisterské práce diplomantů UMPRUM. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze pořádá přehlídku Diplomky a bakalářky 2021 výjimečně mimo svoji budovu. Návštěvníci tak budou mít možnost zhlédnout prakticky všechny práce v jednom prostoru.
Výstava navazuje na architektonickou koncepci předchozí přehlídky Artsemestr léto 2021 Imricha Vaška a Shoty Tsikoliyi. Přesunout výstavu z obvyklého místa byla škola nucena kvůli stěhování dílenského zázemí a plánované rekonstrukci prostor historické budovy na nám. Jana Palacha.
V letošním roce bude končit 111 studentů bakalářského a magisterského studia výtvarných oborů. Výstava Diplomky a bakalářky je pro čerstvé absolventy finální a pravděpodobně i nejdůležitější událostí jejich studia. Je to příležitost ukázat, jak je studium na UMPRUM obohatilo a jak jsou připraveni svůj talent zhodnotit a dále rozvíjet v následné praxi.
Škála prací i témat je opět velmi bohatá. Autoři zde často realizují projekty ve spolupráci s různými firmami či s perspektivou sériové výroby. Zaměřují se na témata, která se nás palčivě dotýkají, jako je udržitelný rozvoj, ekologie a sociální odpovědnost, nebo se snaží vyjít vstříc poptávce na trhu.
Zaplnit takovou „díru na trhu“ se snažila například studentka Marie Maláková z Ateliéru produktového designu, která navrhla set nádob na domácí fermentaci potravin. Na současný vývoj a poptávku po nových věcech reagovali také Adrian Jakub Zukowski s domácí recyklační extrudovací stanicí na filament 3d tiskových strun a Jakub Žanony s designem velkoformátového fotoaparátu DIY (oba bakaláři z Ateliéru průmyslového designu).
Přínosem pro začínající grafiky by mohla být i práce Filipa Kopeckého z Ateliéru grafického designu a nových médií. Připravil příručku, ve které zužitkovává svoje setkání s praxí a zadavateli. Podařilo se mu v ní sjednotit elementární informace pro úspěšnou kariéru grafického designéra a spolupráci s klienty.
Thanh Mai Tranová z Ateliéru filmové a televizní grafiky představuje animovaný dokument Mezi regály, kde zachycuje dospívání pěti mladých jedinců v prostředí večerky. Na aktuální dění reaguje také Jakub Bachorík z Ateliéru ilustrace a grafiky, který se v projektu NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie zabývá fenoménem konspiračních teorií a myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby byla všechna spiknutí pravdou.
Na krajinu, ve které žijeme, se soustředila Adéla Koubová z Ateliéru architektury IV. Zaměřila se na život v CHKO Český ráj a možnosti a limity výstavby v něm. Nela Kuhnová a Karolína Vintrová z Ateliéru produktového designu ve svých pracích zase reagují na specifické potřeby Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Dávid Valovič z Ateliéru keramiky a porcelánu ve své práci Na čom stojíš zkoumá geologické proměny krajiny v rodném Hrádku na Slovensku. Výstupem je 3 metrový monument inspirovaný geologickými vrty.
Za připomenutí stojí práce Daniela Svitáka z Ateliéru architektury III, kterému se se pomocí výpočetního navrhování podařilo vyvinout prototypy redesignu kultovní židle Panton, konferenčních stolků a vertikální aplikované konstrukce sloupu.
Architektonické zpracování výstavy: Imrich Vaško, Shota Tsikoliya, Veronika Miškovičová
Instalace: Extended
Produkce: Šárka Váňová
Grafika: Josefína Karlíková a Matěj Vojtuš
Fotografie: Markéta Slaná a Adéla Zlámalová
Výstava vznikla za podpory Magistrátu hl. města Prahy.
Otevřeno:
pátek 18. 6. až pondělí 28. 6 od 10 do 18 hodin,
čtvrtek 24. 6. od 10 do 13 hodin a od 16 do 18 hodin