Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Daniel Buren, Bernd a Hilla Becherovi a Lawrence Weiner: Just about enough

2. 6.-6. 7. / 8gallery / Fotografie

Do 6. 7. 2021 bude v 8Gallery, Prvního pluku 6 / 172, Praha 8 – Karlín, přístupná velmi zajímavá výstava Daniel Buren, Bernd a Hilla Becherovi a Lawrence Weiner: Just about enough.

Daniel Buren (nar. 25. března 1938) je francouzský konceptuální umělec známý především díky site-specific instalacím za použití proužkovaných vzorů. Vystudoval v roce 1960 na pařížské umělecké škole Ecole Nationale Supérieure des Métiers d’Art a v následujících dekádách vyvinul vlastní rukopis „degree zero of painting“ se zjednodušenými geometrickým vzory, estetického archetypu v blízkém vztahu k architektonickému prostoru. Žije a pracuje v Paříži.

Bernd Becher (20. srpna 1931 Siegen – 22. června 2007 Rostock) a Hilla Becherová, roz. Wobeserová (2. září 1934 Postupim – 10. října 2015 Düsseldorf) pracovali jako umělecký pár až do smrti Bernda Bechera jako fotografové. Jsou mezinárodně známí a uznávaní díky svým černobílým fotografiím průmyslových krajin. Věnovali pozornost industriálním stavbám jako jsou těžní věže, vysoké pece, zásobníky na uhlí, pracovní haly, plynové zásobníky, doly a hutě, vysoké pece, plynojemy, vodojemy, vápenky a obilní sýpky. Za 40 let seskupili ucelený soubor industriální krajiny. Považují se za průkopníky konceptuální fotografie.

Lawrence Weiner (* 10. února 1942) je americký konceptuální umělec. Narodil se v newyorském Bronxu jako syn majitele obchodu s cukrovinami. Pochází z židovské rodiny. Docházel na Stuyvesantovu střední školu, kterou dokončil ve věku šestnácti let. Následně vystřídal několik povolání, včetně práce na ropném tankeru a v docích. Později studoval na Hunter College, avšak po necelém roce odešel a vydal se na cestu po Severní Americe. Později se vrátil zpět do New Yorku. V roce 1968 zveřejnil knihu Statements, v níž popisoval různé projekty. Rovněž uveřejnil umělecký manifest, v němž tvrdí, že: 1) Umělec může dílo realizovat, 2) Dílo může být vytvořeno (někým jiným) a 3) Dílo nemusí být vůbec vytvořeno. Jeho díla byla vystavována v mnoha muzeích po celém světě, včetně Sanfranciského muzea moderního umění, londýnské Tate Gallery a Filadelfského muzea umění. V roce 2010 vytvořil anglicko-českou instalaci speciálně pro výstavu v Českých Budějovicích. Dne 17. dubna 2017 byl spolu s velšským hudebníkem Johnem Calem oceněn newyorským kulturním zařízením The Kitchen.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Daniel Buren, Bernd a Hilla Becherovi a Lawrence Weiner: Just about enough