Ateliéry a témata
Ateliér architektury I – CENTRUM PETŘINY – úkolem bylo navrhnout centrum sídliště Petřiny s návaznostmi na okolí. Návrh obsahuje živý parter a multifunkční sál a je doplněn o byty. Návrh navazuje na tradici víceúčelových městských paláců. Funkce v parteru studenti volili dle vlastního uvážení tak, aby dokázaly naplnit hlavní požadavky celého sídliště – prostor pro život, služby i kulturu. Výstupy budou zároveň sloužit jako příprava soutěže ČKA.
Ateliér architektury II – Konstrast / Reuse – inspiračním bodem letošního semestru byla roubenka – skelet. Zobecnění tématu je kontrast – znovuvyužití v architektuře a urbanismu všech měřítek, posun do architektonického detailu. Finální aplikace Praha.
Ateliér architektury III – Diskrétní emergence – zkoumání emergentních procesů v přírodě a jejich aplikace v architektuře // klauzura: 3 projekty: 1) Environmentálně zaměřené urbánní intervence pro Vídeň; 2) Návrh budovy v ulici Olbrachtova; 3) Veřejný prostor v době CCTV
Ateliér architektury IV – Staroměstské náměstí. Studenti se zabývali dostavbou náměstí, hmotovou kompozicí a stavebním programem, který by měl odpovídat potřebám města – metropole, místu a době s výhledem do budoucnosti. Prostor náměstí není jasně definován, chybí dostavba i zbořený Krenův dům. V posledním roce, kdy díky pandemickym opatřením zeje náměstí prázdnotou, je toto chybění více než zřetelné; 1. ročník – samostatné téma Koncepty bydlení, vyrovnání se současnou bytovou situací.
Ateliér průmyslového designu – 1. ročník: dvě „sochy“ vyjadřující dvě kontrastní emoce „vášeň X klid“; 2. ročník téma „mechanismus“ – navržení designu nového produktu, kde je dominantní vyzkoušení jeho mechanické funkce; 3. ročník téma „rozpočet“ – design výrobku vlastního výběru včetně vytvoření rozpočtu na jeho výrobu; 5. ročník „šéfdesigner“ – spolupráce s 2. a 3. ročníkem a vedení jejich projektů + téma autonomní dopravy // klauzura: 1. ročník „design Language“; 2.- 3. ročník „Transhumanismus design“ – better than human; 5. ročník „záchrana!“
Ateliér designu nábytku a interiéru – GAMBRINUS – vytvoření aktuálního hospodského prostředí s autentickým výrazem a atmosférou. Ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem studenti společně definovali moderní hospodu jako tradiční místo středoevropského setkávání. Na základě analýzy vytvořili podoby interiérů v realizovatelné podobě // klauzura: BIBLIOBOX ART PRO MĚLNÍK – bibliobox na náměstí Karla IV v Mělníku. Navazuje na spolupráci s městem Mělník a projektem knihobudek.
Ateliér produktového designu – 1) Kanceláře UMPRUM – spaceplaning – projekt rekonstrukce přízemí budovy UMPRUM, dispozice kanceláří, výběr vybavení, návrhy atypických prvků, tvarové, materiálové a barevné řešení; 2) Židle UMPRUM – jídelní židle z libovolného materiálu včetně výroby prototypů.
Ateliér sochařství – Wyprawa 2021 – vzhledem k distanční výuce a nemožnosti se potkávat studenti pracovali na přípravě studijní cesty. Cesta je směřována do Polska a má název Wyprawa 2021. Je postavena na tématech s přihlédnutím k fenoménům svázaným s vybranými polskými reáliemi, současným uměním a (kulturní) politikou; ZIN Ateliéru sochařství ve spolupráci s ArtMap a Galerií hl. města Prahy // klauzura: volné téma
Ateliér malby – V době pandemie, bez přístupu do školního ateliéru, kdy měla řada studentů malby omezené možnosti tvorby, jsme se snažili maximálně o individuální přístup a rozvíjení autorského rukopisu v rámci formátů daných limity situace, ale dle volby studentů samotných. Semestr tak neměl žádné spojující téma, mimo každotýdenního sdílení prací a jejich důsledné společné reflexe. Studenti jako klauzurní práci prezentují výsledky snažení celého semestru, avšak v podobě 1 nebo 2 výsledných prací.
Ateliér intermediální konfrontace – Semestrální téma tvořilo několik zadání motivujících ke kolektivní práci s dobrovolnou účastí. // klauzura: volné téma – s možností přesahů do zmíněných zadání.
Ateliér fotografie I – Různorodé rámce vnímání času: v průběhu semestru probíhaly společné diskuze o různých fenoménech a přístupech spojených s vnímáním a reflexe času // klauzura: volné téma
Ateliér skla – Rituál – fenomén rituálu a jeho význam v současnosti. Studenti dostali za úkol vyrobit dva předměty, v kterých budou hledat vlastní téma rituálu, řešení pro design a volnou tvorbu v oblasti skla. 1) předmět, který se dá uchopit do jedné nebo obou rukou – důraz bude kladen na souvislost s dlouhodobými osobními a civilizačními návyky, zvyky a rituály; 2) volný předmět, ideálně také uchopitelný do dlaní.
Ateliér keramiky a porcelánu – Cesta do pravěku aneb tam a zase zpátky – studenti se v semestru věnovali rešerším pravěkých keramických technik a v klauzuře z nich vycházejí do konkrétních objektů, instalací a videí.
Ateliér K.O.V. – Doll House – domeček na hraní nabízející určitou variabilitu a možnost hry. Inspirací mu je vybraná stavba významného architekta, kterého si daný student vylosuje. Škála stylů, konstrukcí a použitých materiálů zvolené stavby, vede studenty k individuálnímu řešení úkolu a řemeslnému zpracování. // klauzura: kolekce šperků, nebo malých objektů, v návaznosti na vylosovaného architekta
Ateliér módní tvorby – Udržitelná VLNA – Statement piece – Projekt navazuje na post-magisterský projekt doktorandky Lindy Havrlíkové, ve kterém zpracovává lokální nevyužitou surovinu, ovčí rouno, do unikátních autorských oděvních materiálů v aktuálně dostupných podmínkách českého textilního průmyslu. Úkolem studentů bylo vytvořit svrchní oděvní součást z daných materiálů, která bude kombinovat tradiční řemeslo, funkční stránku a estetickou trvanlivost. Každý student přistoupil k tvorbě s ambicí navrhnout a vytvořit oděv zodpovědný ke společnosti a životnímu prostředí. Důležitou součástí procesu se stala práce se střihem a formou s ohledem na minimální odpad. Výsledkem je nadčasový oděv, který zohledňuje udržitelný životní styl a konfrontuje se s dnešním konzumním způsobem života, diktátem sezón a nadprodukcí v textilním průmyslu.
Ateliér designu oděvu a obuvi – Ateliér designu oděvu a obuvi – UNIQUE KLIENT – hlavním téma semestru bylo zaměřeno na klienty s „nekonfekční“ postavou, které oděvní výroba nemá primárně ve svém „hledáčku“. Studenti se zaměřili na fyzickou stránku lidského těla, tělesnost, ale i psychologii práce s vybraným klientem, pro kterého navrhovali specifickou oděvní kolekci. Kromě individuálních kolekcí byl i společný ateliérový úkol- vytvoření šatníku pro klienta Marka, který byl zároveň inspirací k zadání tohoto tématu. Výsledné kolekce byly nafoceny ve spolupráci s Ateliérem fotografie II.
Ateliér textilní tvorby – Z vody na břeh – revize procesu pletení vrby trojmužné, vrby košíkářské a vrby nachové // klauzura: Holešovická Stav(r)ba – Venkovní konceptuální interaktivní instalace s použitím vrbového proutí
Ateliér Ilustrace a grafiky – 1) Hrací karty — mariášové, francouzské, tarotové i BANG; 2) Ukradený déšť — ilustrace amazonských vyprávění ve spolupráci s katedrou portugalistiky UK. // klauzura: Průzkumnictví — diptych, nebo triptych tištěný tím nejekologičtějším způsobem — rosographií!
Ateliér tvorby písma a typografie – Čtení. Společné téma – vlastní obsah – volitelné médium. – studenti si vybírali a zpracovávali vlastní, specifickou problematiku z celkového tématu čtení. Výstupem jsou autorské projekty, které demonstrují, komunikují, nebo jinak reagují na zvolené téma. // klauzura: Doprovodný program – krátké živé vystoupení (přednáška, prezentace, nebo jiná forma výstupu), která se stane součástí doprovodného programu výstavy Artsemestr 2021. Vystoupení je zpracováno formou videa.
Ateliér grafického designu a vizuální komunikace – Jednotlivci pro lepší fungování v online světě – Pomocí digitálního výstupu (webové aplikace) pomozte vybrané společnosti // klauzura: dopracování webové aplikace v grafickém designu a představení funkčního prototypu.
Ateliér filmové a televizní grafiky – Anidok jako východisko – výsledek dvousemestrálního zadání, kdy studenti vytvářeli animované filmy, vycházející z principů animovaného dokumentu. Výběr tématu byl zúžen na absolventy, pedagogy nebo různé fenomény související s Ateliérem filmové a televizní grafiky UMPRUM, s nimiž se současní studenti pokoušeli nalézat ztotožnění. K tématu se také připojili studenti Ateliéru animované a interaktivní tvorby Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a studenti Katedry scenáristiky a dramaturgie pražské FAMU. Téma retrospekce a bilancování zároveň souvisí s letošním 70. výročím ateliéru, jehož oslavy se plánují na podzim.
Ateliér grafického designu a nových médií – Rutina versus imaginace – série 18ti krátkodobých úkolů. Šlo například o zanesení rozsáhlých textových korektur, návrh hry v prostředí Wikipedie, památník obětem covidu, návrh ateliérového newsletteru, sérii dokumentárních fotografií, návrh faktury, videozáznam fyzického výkonu, redesign jízdního řádu, lettering a další. // klauzura: souvisela se semestrálním zadáním Rutina versus imaginace
Ateliér fotografie II – Dokumentace technických dílen ve staré budově UMPRUM před rekonstrukcí a stěhováním do nových prostor v ulici Mikulandská – zachycení genia loci včetně rešerší; 2) Dokumentace vnitřních prostor metropole (kousky divočiny uprostřed města) – „vágní terény“, vnitřní periferie či místa mezi místy, které by měly do budoucna hrát zásadnější roli v životě města. Místa paralelního života v metropoli např. Nákladové nádraží Žižkov, Kolbenka, nádraží Vyšehrad… 3) Spolupráce s Ateliérem designu oděvu a obuvi na semestrálním úkolu UNIQUE KLIENT. MAREK – zaměření na fyzickou stránku ženského a mužského těla – její/jeho tělesnost a na komunikaci a psychologii práce s klientem. // Klauzura: Dokumentace současného stavu budov Pragerových kostek před jejich rekonstrukcí, určeno pro archivaci IPR, který v budovách sídlí.
Ateliér s hostujícím umělcem – Dialogy s nejrůznějšími (i mimo-lidskými) partnery // klauzura: volné téma
Katedra teorie a dějin umění – Projekt P – kolaborativní projekt – otevřená platforma, jejímž základem jsou autorské výstupy studentů a studentek 1. ročníku, které tematizují některé pojmy (pomalost, péče, participace, příroda, pohyb, prázdno, periferie, proměna, paměť, pospolitost, pandemie aj.) Výstupy budou různorodé – kolaborativní povahy, introspektivního charakteru, využívající dokumentaristické a performativní praktiky. Doplní je výpovědi sesbírané v rámci otevřené výzvy.
pátek 4. 6. od 10 do 18 hodin,
sobota 5. 6. od 10 do 18 hodin,
neděle 6. 6. od 10 do 18 hodin,
pondělí 7. 6. od 14 do 18 hodin,
úterý 8. 6. od 10 do 18 hodin.
Při návštěvě je nutné se řídit platnými hygienickými nařízeními proti šíření nákazy COVID-19.