Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Tošovský a Ivan Králík – Skupina DWAU

Do 24.9.2020 bude ve Výstavní síni Antonína Navrátila, Nové sdružení, Husinecká 8, Praha 3, přístupná výstava Petra Tošovského a Ivana Králíky – Skupiny DWAU.  Otevřeno Út – Čt 15 – 18. Všechny fotky z výstavy a vernisáže: Petr.

Ivan Králík, starší z dvojice, patří ke generaci šedesátých let, Po absolvo-vání výtvarné školy vyrůstal umělecky v inspirativním prostředí skupiny pardubických umělců a později ve víru Školy čistého humoru bez vtipu v Praze. V období umělecké zralosti si vytvořil osobitý styl založený na inteligenci citu a na intuitivním poznání blízkosti existence člověka a země. Jeho základním tvárným a významovým prvkem jsou kresba surrealistického původu a vytříbené plastické cítění čerpané z klasické fáze moderního sochařství. Na půdorysu svobodně vedené linie se poeticky zvedá nízký relief nebo se dramaticky vzdouvají tvary vysokých reliefů či trojrozměrných objektů, které korespondují s prožitkem dějů v živé i neživé přírodě.

Petr Tošovský kultivoval své přirozené výtvarné nadání a umělecké sklony nejprve v mistrovské škole uměleckého designu v Praze a později, po roce 2001, několikaletou spoluprací s galeriemi ve frankofonní části Kanady – v Quebecu a Montrealu. V jeho tvorbě lze pod zcela odlišným výtvarným řešením odhalit obdobné hlubší obsahové vrstvy jako v reliéfech Ivana Králíka – hledání paralely mezi životem člověka a bytím země jako součásti kosmu. To vyjadřuje strukturální malbou a často i velkým formátem obrazů. Hmatové cítění a jakoby tělesné prostoupení materie malby mu otevírá cestu k tomu, aby se autenticky ponořil do jakéhosi celistvého poznání zárodečných procesů v lidském životě a v existenci „synaptické“ krajiny. Do rozlehlé struktury svých obrazů, která se stává základním pocitovým prostorem, umisťuje výtvarné znaky jako události výtvarného i literárního příběhu.

Oba umělci jsou rovněž členy Nového sdružení pražských umělců, které má svoje sídlo zde na Žižkově. V ateliéru v Husinecké 8 probíhají úspěšné výstavy, také v rámci projektu „Žižkov – pražský Montmartre“, kde se prezentují jednotliví členové NSPU a pozvaní sympatizanti projektu. Tvoří umělecký dialog příslušníků sdružení sídlícího v této jedinečné, fenomenální části Prahy, kde mnozí i žijí a tvoří.

Nové sdružení pokládá za rozhodující kvalitu a profesionalitu uměleckých prací a sílu jejich sdělení. Tato idea je základem koncepce všech společných výstav sdružení. Při galerii má Sdružení k dispozici prostorný dvůr, kde pořádá občasné umělecké akce, například autorské čtení, nebo divadelní představení. Nové sdružení pražských umělců je podporováno městskou částí Prahy 3.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Tošovský a Ivan Králík – Skupina DWAU