Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Marek Číhal: Letná – Tokio

Do 15.10.2020 bude ve Street Art Bistro, dříve Art bistro Místo, roh Šmeralova 1 / Letenské náměstí, Praha 7, přístupná zajímavá výstava Marka Číhala: Letná – Tokio .

Ve Street Art Bistru Marek Číhal vystaví své nejnovější malby a kresby z cyklu Půlnoční samuraj. Tento soubor vychází ze současných celosvětových omezení – samuraj v jeho pojetí je lyrické odlehčení současné společenské situace.

Název “Letná – Tokio” vychází ze zatím nerealizované, a na příští rok doložené původní výstavy, která měla být letos instalována v Japonsku. Číhal byl osloven českým olympijským výborem pro realizaci neonové instalace v Českém domě v Tokiu u příležitosti letní Olympiády 2020.

Celá výstava se finálně propojí s pražskou Letnou a veřejným prostorem od 17.9.2020, kdy dojde k odhalení pro Číhala typických neonových kreseb při druhé vernisáži spojené i se setkáním s autorem.

Marek Číhal (*1986) svým malířský rukopisem spojuje přímočarost s jinotaji, blízkost a dálku, hranice a jejich překračování. Jeho malby jsou synonymem propojení kresby a malby v harmonický celek, který často zobrazuje mravní rozklad společnosti, kde prostřednictvím vizuální bajky, zobrazené malbou, hrdinové mohou být zvířaty stejně jako neživými předměty a lidmi. Číhal si získává respekt svou schopností spojovat ve velkých formátech malbu, kresby, různé technologie, materiály i světelné instalace. Marek Číhal se prostřednictvím svých obrazů vyjadřuje k palčivým společenským a environmentálním problémům dneška, kdy jeho kresby ožívají…

Studoval na Akademii výtvarných umění (ateliér Vladimíra Skrepla) a na berlínské akademii Universität der Künste (ateliér Thomase Zippa). Spolupracuje s Art Front Gallery Tokio a Galerií Zdeněk Sklenář Praha.

Číhala fascinuje pomíjivost a krása mraků a právě z toho důvodu si tento motiv vybral pro 3D 20 x 10 x 10 m neonovou kresbu pro pražský projekt Skanska Rain Forest od Richarda Meiera, newyorského star architekta. Další jeho práce s neonem můžeme vidět například v podchodu v centru Ostravy pod Frýdlantskými mosty, v Dolních Vítkovicích neonový oltář pod Boltovou věží, nebo malbu kombinovanou s neonem rozměru 25 x 40 m na pražském Proseku.
Velkým úspěchem je probíhající realizace v čínské Shanghai Lujiazui Harbour City, kde byla monumentální neonová kresba Marka Číhala vybrána do projektu revitalizace veřejného prostoru od světově proslulého architekta Rema Koolhaase.

Již desátým rokem spolupracuje s architektonickým studiem Acht a Václavem Hlaváčkem, splečně vytvořili například desetimetrovou „kresbu do betonu“ v Ostravě. Svůj velkoformátový rozměr ukazuje i na plátně 8 x 12 m ve foyer hotelu Marriott v Brně, nebo kresbou na trup soukromého letadla.

Street Art Bistro je sdílený projekt pro podporu umění a vzdělávání a hezkých věcí.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Marek Číhal: Letná – Tokio