Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina: ULTRASUPERNATURAL

26. 5.-15. 11. / DOX / Instalace

Do 15.11.2020 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná velmi zajímavá, rozsáhlá a krásná výstava Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina: ULTRASUPERNATURAL.

Od roku 1997 uskutečnili Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein celkem 11 výprav do vzdálených oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guineje. Cílem těchto cest však nebyl etnologický výzkum, ale umělecká perspektiva vyjadřující zázrak setkání dvou světů oddělených od sebe příkopem času. Pro mnohé z posledních přírodních lidí to bylo vůbec první setkání s bílým člověkem, pro umělce silná a neopakovatelná příležitost nechat se ovlivnit a inspirovat přímo duší pravěkých lidí.

Výstava ULTRASUPERNATURAL v Centru současného umění DOX je vyvrcholením životního a velice osobního příběhu umělců Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, vyústěním téměř čtvrtstoletí trvajícího projektu. Vychází ze skutečných příběhů a setkání s nejvýznamnějšími papuánskými náčelníky a členy domorodých kmenů Yali Mek a Korowai Batu, kteří ještě donedávna žili v džungli vnitrozemí Západní Papuy na úrovni doby kamenné, nedotčeni civilizací.

„Za více jak dvacet let mezi námi a domorodci vznikla oboustranná komunikace a plnění přání – papuánští kanibalští náčelníci vyjádřili přání setkat se s největším českým náčelníkem, pochopit, kdo je a co dělá umělec, nebo poznat toho, kdo stejně jako místní kmenoví kouzelníci dokáže létat do vrchního patra světa – vesmíru,“ popisuje Lukáš Rittstein. Došlo tak ke spolupráci náčelníků z doby kamenné s Václavem Havlem, převedení jejich skutečných těl do podoby uměleckých děl nebo k setkání posledních pravěkých lidí s astronauty Leroyem Chiaem a Koichim Wakatou.

„Enigmatický název výstavy ULTRASUPERNATURAL shrnuje celou naši předcházející zkušenost do nového kontextu. Natural je anglicky přirozený, přírodní, supernatural znamená nadpřirozený a ultrasupernatural je vlastně takový mix všeho – co je (nad)přirozené pro nás, není (nad)přirozené pro domorodce a naopak. Třeba ultranadpřirozený je pro ně teď mobilní telefon,“ komentuje Bára Šlapetová.

Skok v čase pravěkých lidí do 21. století, který navždy mění životy místních obyvatel, odráží obsáhlý umělecký materiál v podobě Bářiných fotografií, experimentálních filmů, kreseb, animací a Lukášových soch. Poprvé a naposled v dějinách lidstva se setkala 3D digitální technologie s posledními těly pravěkých lidí na této planetě. Lidé kmene Yali Mek a astronaut Koichi Wakata byli zhmotněni 3D skenerem na podzim roku 2017 v neopakovatelných momentech.

Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein patří mezi kmenové autory Centra DOX. To už v roce 2009, záhy po svém otevření, představilo první část tohoto mimořádného projektu pod názvem Manop, poslední první (2009) a následně roku 2015 jeho další fázi ve výstavě Všechno je jinak.

Barbora Šlapetová (*1973) absolvovala v roce 1997 Akademii výtvarných umění v Praze. Studovala také v Montréalu, roku 2000 získala prestižní mezinárodní stipendium DAAD v Berlíně. Pracuje s obrazem, fotografií, kresbou, filmem a psaným slovem. Od roku 2008 spolupracuje na svých uměleckých projektech s NASA a je zodpovědná za vizuál k projektu zahrad DNA na odvrácené straně Měsíce společnosti Black Moon Corporation.

Lukáš Rittstein (*1973) absolvoval v roce 1997 Akademii výtvarných umění v Praze, kde od roku 2013 vede sochařský ateliér. V roce 1999 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Jeho sochy byly představeny na přehlídkách Art Beijing, v Akademie der Kunste v Berlíně, v Sokrates Sculpture Parku a ve WTC v New Yorku nebo samostatně v Albertinu v Drážďanech.

Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein reprezentovali Českou republiku na světových výstavách EXPO 2010 v Šanghaji a EXPO 2015 v Miláně. Jsou rovněž autory tří knih, které jsou úzce spojeny s jejich výpravami na Papuu – výpovědi přírodních lidí doslovně zaznamenali v knihách Proč je noc černá, Nepřistupuj blíž a Jak se dotknout nebe a lze je tak symbolicky považovat za sondy do duší posledních divokých lidí na této planetě předtím, než je ovlivní civilizace. Kniha Proč je noc černá získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera.

Aktuální program najdete na nových webových stránkách www.dox.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina: ULTRASUPERNATURAL