Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Rudolf Brančovský a Mona Lipi

1. 7.-21. 7. / Galerie La Femme / Malba

Do 21.7.2020 bude v Galerii La Femme, Bílkova 2, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Rudolfa Brančovského a Mony Lipi.

4. výstava obrazů Rudolfa Brančovského v GLF, který si přizval jako hosta Monu Lipi, jež vystaví komorní plastiky zvířat. Poprvé zde spolu vystavovali v roce 2008 a pamětníci jistě nezapomenou na legendární vernisáž, kdy se míchaly koktejly přímo ve speciálně upravené míchačce na beton. Od té doby spolu vystavovali několikrát.

Rudolf Brančovský

* 12. 2. 1980 v Brně
 
V současné době se tomuto solitéru tvořícímu mimo škatulky stala nejsilnějším médiem akrylová malba na plátno či na objekty vyřezávané ze sololitu. Kromě soukromých sbírek a galerijních expozicí jeho díla najdete na stěnách kaváren, restaurací, klubů či veřejných prostor. Na zakázky se věnuje i ilustraci.

Mimo výtvarné zájmy je také zpěvákem, textařem a banjistou populárního hudebního uskupení Poletíme? (turbo šanson), se kterým natočil čtyři alba.

Ve všem, co Rudolf tvoří, je nadsázka a poťouchlý humor.

S výsledky jeho výtvarného počínání se kromě České republiky můžete setkat i v Rakousku, Anglii, Irsku, USA, Kanadě, Belgii, Itálii, Švýcarsku a na Slovensku. Od roku 1999 měl přes 80 samostatných výstav.

Mona Lipi vystudovala Pedagogickou fakultu UK, FJ-ZSV. Umělecké vzdělání získala v Ateliéru J. Pošvy. O výtvarné umění a přírodu se zajímala od dětství a později, na konci 90.let, se začala zabývat intenzivněji keramikou. Inspiraci své tvorby hledá v přírodě. Fascinuje ji především podobnost lidské a zvířecí říše, zejména pak podobné grimasy člověka a zvířete. Tato parabola zvíře – člověk provází celou její dosavadní tvorbu. Olejový tisk na japonském papíře je nový pohled na tvorbu této mladé umělkyně.
Prof. Jan Hendrych o jejím díle: „Plastiky Mony Lipi jsou vesměs citlivě odpozorovány z reality, mají příjemnou míru stylizace, autorského osobitého vidění a ženského cítění.
Prof. Boris Jirků o jejím díle: „Její outloň váhavý, chvostan bělolící, urzoun, kapybara, babirusa, surikata a další jsou vlastně bajkami, kdy zvířátka jsou podobenstvím a nadsázkou lidských vlastností a jejich milým křivým zrcadlem. Není to prvoplánová jednopohledová karikatura, ale solitérní plastika nabízející plnou sochařskou formu ze všech stran, umocněnou kvalitními ušlechtilými materiály, jako jsou glazovaná keramika, nebo patinovaný bronz. Její práce jsou pozitivní zprávou, a to v dnešní době, není věru málo…“

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza Ch.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Rudolf Brančovský a Mona Lipi