Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel

Do 31.8.2020 bude v Nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1, přístupná rozsáhlá a velmi zajímavá výstava Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel.

Národní muzeum otevřelo ve své Nové budově 30. června tohoto roku výstavu nazvanou Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel. Návštěvníci se tak seznámí s touto výraznou osobností a odhalí i ta méně známá fakta o Štefánikově životě. Tato výstava je navíc prvním výsledkem mezinárodní spolupráce Národního muzea po ukončení nouzového stavu.

Výstava zachycuje Milana Rastislava Štefánika nejenom jako politika a vojáka, který měl zásadní podíl na vzniku Československa v roce 1918, ale také jako astronoma, cestovatele, sběratele a dokonce i kouzelníka. Návštěvníci si prohlédnou originální předměty, které dokumentují jeho jedinečnou osobnost i různorodé záliby. Uvidíte například Velký zrcadlový dalekohled se stativem, který Štefánik používal při svých vědeckých výpravách, Gauguinovy dřevoryty, které si přivezl ze své expedice na Tahiti nebo jeho kouzelnický klobouk a karty.

„Jsem rád, že můžeme i českým návštěvníkům přiblížit jedinečnou osobnost Milana Rastislava Štefánika a uspořádat první mezinárodní výstavu po uvolnění hranic právě ve spolupráci se Slovenským národným múzeem,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Důležitou součástí výstavy je i Štefánikův druhý život. Budování jeho kultu v období 1. Československé republiky a Slovenské republiky i snaha komunistického státu na něj v národním příběhu zapomenout. Speciální místo ve výstavě zaujímá zobrazení osudu Štefánikových předmětů, jejich cesta z Paříže do Prahy, následně na Slovensko a snaha o jejich záchranu po roce 1948.

Slovenské národné múzeum poprvé realizovalo tuto výstavu na Bratislavském hradě a k vidění tam byla od října 2019 do května 2020. V Praze byla slavnostně zahájena v úterý 30. června 2020 za přítomnosti ministryně kultury Slovenské republiky paní Natálie Milanové.

Štefánik se jako politik a voják zásadně podílel na vzniku Československa v roce 1918. Jeho kontakty s předními politiky Francie a Itálie umožnily T. G. Masarykovi proniknout do nejvyšších politických kruhů a usnadnily cestu ke vzniku Československa. Štefánikovu vojenskou kariéru reprezentují i dva vojenské prapory zapůjčené z pařížské Invalidovny.

Většinu svého profesního života působil Štefánik jako astronom. Jeho cesty a vědecké úspěchy jsou neoddělitelnou součástí jeho života, podobně jako jeho záliba ve fotografování anebo iluzionismu.

Důležitou součástí výstavy je i Štefánikův druhý život, budování jeho kultu v období 1. Československé republiky a Slovenské republiky, ale i snaha komunistického státu na něj v národním příběhu zapomenout.

Speciální místo ve výstavě zaujímá zobrazení osudu originálních předmětů, které byly po Štefánikově smrti přeneseny z jeho pařížského bytu do Prahy a následně na Slovensko, a snaha o jejich záchranu po roce 1948. Tyto unikáty pochází ze Slovenského národného múzea, Slovenského balneologického muzea v Piešťanech a Slovenského technického muzea v Košicích.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Milan Rastislav Štefánik: Generál-osvoboditel