Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Dějiny umění ve smyčkách doby

Do 29.2.2020 se v prostorách Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy, Ovocný trh 3, Praha 1, koná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Dějiny umění ve smyčkách doby. Výstava je zdarma přístupná denně od 10:00 do 18:00.

Jedná se o výstavu která připomíná sté výročí Ústavu pro dějiny umění FF UK.

U příležitosti výročí bude rovněž vydána rozsáhlá publikace, která mapuje osudy ústavu a jeho klíčových osobností. Kniha vyjde ve Vydavatelství FF UK v březnu 2020.

….

Ústav pro dějiny umění je univerzitním pracovištěm které má i s počátečními přesahy více než stošedesátiletou tradici. Nabízí studentům na všech úrovních, od bakalářského studia až po doktorské, všestranně orientované studium oboru dějin umění.

K dispozici je studentům nejen zkušený pedagogický sbor, ale také vlastní, dobře fungující a bohatá knihovna.

Studium dějin umění je na Ústavu pro dějiny umění FF UK orientováno dvěma komplementárními směry: jednak kulturně historickým zaměřením (v souvislosti s dobovou kulturou, teologií, ikonografickými a ikonologickými studiemi, otázkami emblematiky a dalších symbolických struktur umění atd.), jednak tzv. formálním zaměřením (soustředěným na výzkum autonomních vizuálních kvalit díla, jejich principů, jejich tradování i vývojové dynamiky jejich změn, otázek individuálních stylů umělců, lokálních stylů, vztahů mezi uměleckými centry atd.).

Studium poskytuje studentům všestranné vzdělání v oblasti dějin umění. Důraz na univerzálnost je kladen nejen v bakalářském studiu, ale v obecné rovině trvá po celou dobu studia, přičemž zároveň nabízí studentům prostřednictvím bohaté nabídky seminářů a výběrových přednášek širokou paletu možných specializací v rámci oboru, počínaje tradičními oblastmi jakými je změření na architekturu, malbu, sochařství či umělecké řemeslo, přes specializace na konkrétní historická období či geografické oblasti, až po řadu různých metodologických přístupů, které reflektují i současné kritické otázky oboru.

Přednášky, semináře a cvičení jsou věnovány především studiu architektury, urbanismu, sochařství, malířství, kresby, grafiky, uměleckého řemesla, uměleckého průmyslu a dalších navazujících oblastí. Po metodologické stránce zahrnuje studium pramenů, historické literatury o umění, novodobé vědecké literatury o umění, teorii jednotlivých druhů umění a její dějiny, obecnou teorii umění a její dějiny, estetické a filozofické aspekty umění a jeho dějin. Z hlediska aplikace poznání pak obor zahrnuje metodologii, legislativu a praktické činnosti v oblasti památkové péče, galerií, muzeí a výstavnictví. Studium navazujícího magisterského oboru dějiny umění vede k prohloubení znalosti dějin evropského umění s důrazem na oblast, které je věnována diplomová práce. Vzhledem ke komplexní povaze oboru je vyžadována i podrobná znalost zbývajících oblastí dějin umění a jejich metodologicko-teoretického zázemí.

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Dějiny umění ve smyčkách doby