Výstava Petr Zewlakk Vrabec: Klima Revoluce
Do 30.1.2020 bude ve venkovní Artwall gallery, Nábř. kapitána Jaroše, Praha 7, k vidění výstava Petr Zewlakk Vrabec: Klima Revoluce.
Na Artwallu je výběr několika fotografií, mě se na poslední podařilo stihnout již skončenou rozšířenou verzi výstavy v budově NTK.
Po Sametové revoluci Klimatická revoluce
Třicet let po Sametové revoluci si stále palčivěji uvědomujeme, že ochrana životního prostředí – jeden z klíčových požadavků, který byl vedle demokracie a dodržování lidských práv hnacím motorem touhy po změně v roce 1989 – zůstává stále na okraji zájmu české politické reprezentace.
Výstava fotografií Petra Zewlakka Vrabce nazvaná Klima Revoluce ukazuje paralely současného klimatického aktivismu se studentským hnutím v roce 1989, které odstartovalo Sametovou revoluci. Stejně jako tehdy se i dnes mladí lidé střetávají s mocí, která neváhá použít násilí, aby umlčela kritiku.
Výstava v galerii Artwall, stejně jako širší výběr fotografií prezentovaný v prostorách Národní technické knihovny připomínají některé občanské aktivity a hnutí, která vstupují na pomyslné barikády klimatické revoluce. Fotografie dokumentují akce Fridays For Future, Ende Gelände, Extinction Rebelion nebo Limity jsme my a mapují podoby občanské neposlušnosti zaměřené proti politice stavící zisk jednotlivců nad klimatickou a sociální spravedlnost.
Petr Zewlakk Vrabec je aktivistický fotograf, který už několik let dokumentuje klimatické protesty v České republice i v Německu. Účastní se nenásilných protestů a svým objektivem zaznamenává akce z bezprostřední blízkosti. Jeho fotografie zobrazují nejen odhodlání protestujících, ale často i nepřiměřené policejní násilí.
Kurátorky Lenka Kukurová a Zuzana Štefková se k projektu vyjadřují následovně: „Výstava Petra Zewlakka Vrabce ukazuje paralely současného klimatického aktivismu se studentským hnutím v roce 1989, které odstartovalo Sametovou revoluci. Stejně jako tehdy se i dnes mladí lidé střetávají s mocí, která neváhá použít násilí, aby umlčela kritiku.“
Závěry Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu publikované letos v září zdůrazňují, že dopady vypouštění skleníkových plynů jsou větší a přicházejí rychleji, než vědci dosud předpokládali. Nacházíme se v situaci, v níž naše současná nečinnost nutně povede ke globální klimatické katastrofě. Tomu odpovídá rozmach celoplanetárního ekologického hnutí požadujícího adekvátní reakce ze strany mocných. Je-li dnes nějaké téma globálně revoluční, pak je jím bezesporu klimatická krize.
Přesto mnoho politiků hrozby globálního oteplování bagatelizuje a vyžívá se v pohrdlivých výrocích na adresu klimatických aktivistů. Dochází rovněž k násilnému potlačování projevů občanské neposlušnosti s pomocí represivních složek. Dokumentární fotografie stejně jako v Listopadu 89 však přináší svědectví o morální síle nenásilného odporu.
Kurátorky výstavy: Lenka Kukurová, Zuzana Štefková