Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy Bořek Šípek – Retrospektiva

Do 27.9.2020 bude v Tančícím domě, Jiráskovo náměstí 6, Praha 2, přístupná krásná, velká a rozsáhlá výstava Bořek Šípek – Retrospektiva.

Otevřeno každý den mezi 09:00 a 20:00.

Výstava je zároveň i poslední ucelenou prodejní výstavou originálů z depozitáře pana Šípka. Návštěvníky čeká na 200 skleněných předmětů a na 60 kousků designového nábytku, který umělec vlastnoručně vyráběl. V rámci akce budou představeny i doposud nikde nevystavené prototypy nalezené v pozůstalosti. Výstava vzniká ve spolupráci s rodinou Bořka Šípka a soukromými sběrateli. Kurátorkou je Jana Sommerová.

„Pojetí Retrospektivy bude netradiční. Výstavu instalujeme do barevného pozadí tak, aby se otevřela nová perspektiva unikátních děl a návštěvníci se mohli seznámit s původním barevným pojetím a zasazením skla do interiérů, jak měl autor v úmyslu,“ uvedl ředitel galerie Robert Vůjtek.

Návštěvníci výstavy budou moci zhlédnout rozmanitou rodinu objektů – vázy, mísy, karafy, skleničky, lustry, porcelánové hrnečky, misky, talíře, židle, křesla, stoly, skříně, knihovny, lampy či svícny, které mají svou vlastní existenci, svůj charakter, jenž spojuje a drží pohromadě jejich autor, Bořek Šípek. Jedněmi z nejcennějších děl jsou dva skleněné meče, které pan Šípek vyráběl v roce 2003 pro Karla Lagerfelda do Francie. Tyto meče nebyly nikdy v České republice vystaveny. Dalším skvostem je poslední vyrobené dílo pana Šípka – nástěnná váza. Ta vznikla pár dní před jeho smrtí. Návštěvníky čeká například i sbírka ručně vyráběných židlí z 90. let. Ty se podařilo získat ze soukromé sbírky a rovněž nebyly nikdy vystaveny.

Během své poslední výstavy v Tančícím domě v roce 2015 řekl Bořek Šípek o své tvorbě tato slova: „Baví mě dávat věcem duši, vytvářet ze zdánlivě podřadných a často jen praktických objektů naše hodnotné partnery. Objekty s duší nás oslovují a provokují k reakci – můžeme je nesnášet, odsoudit nebo obdivovat, milovat či se jich zmocnit. Mohou se stát doprovodem našeho každodenního i svátečního života.“

…..

Výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek (1949) se od počátku své tvorby věnoval práci se sklem. První zkušenosti získal od svého poručníka, sklářského výtvarníka René Roubíčka. V roce 1968 odešel Šípek do Německa, kde vystudoval architekturu a filozofii. Po přesídlení do Nizozemí se začal zabývat návrhy nejrůznějších staveb a interiérů. První výrazné úspěchy zaznamenal počátkem osmdesátých let, kdy se o jeho práci začaly zajímat světoznámé společnosti. Po návratu Šípka do vlasti se stal – v duchu své původní sklářské profese – spoluzakladatelem dnes již slavné sklářské firmy Ajeto s dílnami v Novém Boru a Lindavě. Zároveň začal vykonávat funkci hlavního architekta Pražského hradu a stal se jediným výtvarníkem, který po Josipu Plečnikovi mohl zasáhnout do architektonické a výtvarné podoby hradních interiérů. Tehdy vznikaly pro reprezentativní prostory Hradu pod vedením architekta unikátní lustry a další svítidla, vázy, soubory nápojového skla, skleněné součásti nábytku a další interiérové vybavení. Při své práci navazoval na silnou českou sklářskou tradici. Nadšení pro české baroko se promítlo v jeho oblibě nabubřených tvarů, které neobvykle kombinoval s přísně geometrickými liniemi a zdánlivě bezmyšlenkovitými barevnými doplňky. Vedle volné tvorby se věnoval i designování funkčních předmětů, ale podle jeho vlastních slov je funkčnost východiskem, nikoliv cílem tvorby.  Již několik let spolupracoval s Českou televizí, pro niž navrhl mino jiné Cenu Thálie, kterou uděluje herecká asociace ČR za mimořádné výkony dramatickým umělcům. Velmi záslužná byla také Šípkova pedagogická činnost – v devadesátých letech působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, poté na Vysoké škole užitých umění ve Vídni. Byl děkanem Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci, kde založil zcela nový studijní obor „Environmental Design“. Bořek Šípek zemřel v roce 2016.

Kurátorka výstavy: Jana Sommerová

www.galerietancicidum.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy Bořek Šípek – Retrospektiva