Vernisáž výstavy Obrazy konců dějin – česká vizuální kultura 1985 – 1995
Do 21.6.2020 bude v Uměleckoprůmyslovém museu, 17.listopadu 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Obrazy konců dějin – česká vizuální kultura 1985 – 1995.
Výstava zachycuje období od roku 1985 do roku 1995 prostřednictvím fotografie a s ní souvisejících médií (grafický design, výtvarné umění, video, karikatura, televize) a soustředí se na vzájemně související politické i mediální změny v české společnosti, přičemž období této „antidekády“ chápe jako koherentní období od počátku perestrojky až po konečné ustavení dravého neoliberálního kapitalismu postkomunistického typu.
Výstava Obrazy konců dějin popisuje skrze příběhy a medailony vybraných aktérů a fenoménů na půdorysu základní sociálně-politické chronologie proměny obrazového kánonu od poslední fáze komunismu, pokoušejícího se o vlastní modernizaci, přes nekontrolovaný a extatický revoluční kvas až po postupnou komercionalizaci nové mediální scény a formování nového politického systému samostatné České republiky. Všímá si však i opozičních, avantgardních a antisystémových tendencí celé epochy.
Výstava zahrnuje vybrané fotografy a image-makery daného období, ale také tehdejší zpravodajství, reklamu a veřejnou vizuální tvorbu, které ukazují vizuální jazyk doby a jeho tehdejší aktuálnost, novost a svůdnost. Můžeme mluvit o vizualitě pre-kapitalismu a posléze i post-komunismu, propojující lákavost nových obrazů s novými pořádky, které přitom dodnes tvoří základ naší vizuální paměti i politického vědomí.
Součástí výstavy Obrazy konců dějin je také projekt Má historie, který má za cíl vytvořit archiv amatérských fotografií z daného období. Zdánlivě banální fotografie z dovolených, cesty do školy, víkendu na chatě nebo rodinné večeře mohou nést cenná svědectví proměny každodenního života.Z nahraných fotografií vzniká unikátní sbírka, jediná svého druhu v ČR.
Do archivu se můžete podívat zde.
Kurátor: Pavel Vančát
…….
Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.