Vernisáž výstavy Václav IV. – král na rozhraní věků – evoluce/revoluce/destrukce
Do 16.11.2019 se v prostorách Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy, Ovocný trh 3, Praha 1, koná velmi zajímavá a krásná výstava Václav IV. – král na rozhraní věků – evoluce/revoluce/destrukce. Výstava je zdarma přístupná denně od 10:00 do 18:00.
Výstava se koná u příležitosti 600. výročí úmrtí toho významného panovníka.
Výstava zpřítomní atmosféru doby přelomu 14. a 15. století v českých zemích. Doby, kdy se úroveň českého výtvarného umění dotkla jednoho ze svých vrcholů.
Výstava představí faksimile bible Václava IV., jednoho z nejskvělejších středověkých kodexů s více než 650 ilustracemi, stejně jako faksimile dalších rukopisů, jejichž vznik souvisí s osobou krále Václava IV. Sochařství je prezentováno kopiemi tzv. krásnoslohových skulptur, jako je Madona z kostela sv. Jiljí v Třeboni a Madona ze Šternberka. Malířství je zastoupeno technologickými kopiemi děl Mistra třeboňského oltáře, Madony svatovítské a Madony rynecké. Návštěvník bude mít také možnost obdivovat technologické kopie české Svatováclavské koruny a koruny římských králů, tedy těch korun, jimiž byl Václav IV. korunován. Zajímavostí jsou také modely staveb z doby Václava IV. zapůjčené fakultou stavební ČVUT.
Václav IV. se významně zapsal do dějin Univerzity Karlovy, sám založil novou univerzitní kolej a pražskému učení věnoval i nádherný Rotlevův palác, dnešní Karolinum, které dodnes patří k nejstarším univerzitním sídlům v Evropě. Vernisáž výstavy zahájil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima spolu s historiky Janem Roytem a Jiřím Kuthanem.
Projekt je podpořen MKČR, je součástí NAKI (program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje Národní kulturní identity) s názvem „Český a římský král Václav IV. – doba, duchovní proudy a umění v předhusitských Čechách v evropském kontextu. Výstavu podpořil Magistrát Hl. m. Prahy, partnerem projektu je ČEZ, a.s.