Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Jednovečerní výstava Smrtka Now – Smrt jí sluší + výstava Václava Cíglera a Michala Motyčky (do 9.9.2019)

29. 8.-9. 9. / DSC Gallery / Malba

29.8.2019 se v DSC Gallery, Dlouhá 5, Praha 1, konala zajímavá jednovečerní výstava – akce Smrtka Now – Smrt jí sluší.

Do 9.9.2019 se do této galerie můžete zajít podívat na velmi zajímavou výstavu sklářských děl Václava Cíglera, která je koncipována jako pocta tomuto světově známému umělci. Na výstavě najdete i díla Michala Motyčky.

Ve spojení DSC Gallery a módního butiku Kláry Nademlýnské se představila společenská událost, zaměřená na téma vanitas a plynutí času. V průběhu dějin umění a módních trendů se objevuje několik etap doprovázených ikonickými motivy lebek. Mnoho světových značek a designérů s nimi pracuje a používá tento zajímavý ornament. Výjimkou není ani módní návrhářka Klára Nademlýnská, která se nechává těmito motivy inspirovat a svou vášeň odhalila při navrhování módního oblečení.

Asi žádný jiný motiv nemá tak univerzální využití v symbolice a umění než lidská lebka. Designéři a umělci využívají symetrických tvarů lebky, což je vizuálně přitažlivé, i přesto, že nás souvislost se smrtí může odpuzovat. Lebku můžete potkat na každém rohu, a právě tato událost Vám nabídne ty nejaktuálnější umělecké artefakty a designérské kousky.

V kolekci Jaro-Léto 2019 Klára vytvořila motiv lebky s květy pod názvem “Bohemian Muertos”. Výšivka vychází z inspirace mexických muertos v kombinaci s naším tradičním lidovým motivem květu. Výšivka je ve stylu “Richelieu” s průstřihy. Motiv lebky je Kláry oblíbeným motivem. Lebka se objevuje v lidové tvorbě různých národů, na kostelních obrazech a zdobení interiérů. “Vždy mne přitahovala inspirace “kostelními” motivy a lebky obzvlášť. Je v nich obsaženo vše, začátek i konec, symbol smrti, ale i symbol znovuzrození.” Motiv lebky „Bohemian Muertos“ se prolíná až do podzimní části nové kolekce, kde celý ztmavne do černých barev na černém podkladě.

V rámci akce byla vystavena díla těchto autorů a autorek: 

David Černý, Jiří Straka, Martin Krajc, Jakub Janovský, Barbora Bálková , Michal Škapa, Jakub Matuška aka Masker, Milan Houser, Pasta Oner, Andrea Baštýřová, Jakub Špaňhel, Jiří Georg Dokoupil, Roman Týc, Jiří Černický, Olgoj Chorchoj a Jiří Černický, Ašot Haas, Richard Stipl, Marek Kvetán, Jana Bubelinyová, Dante Daniel Hartl, Natálie Chalcarzová, Veronika Drahotová, Adam Štech, Lubomír Typlt, Tomáš Rajlich, Vladimír Skrepl, Josef Zlamal, Martin Krajc, Andrej Důbravský, Kryštof Kintera, Jan Kaláb, Matěj Olmer, Josef Čižmár, Jiří Petrbok, Alexander Tmei, Josef Bolf, Jan Gemrot, Alena Adamíková.

Václav Cigler, 1929, je mezinárodně uznávaný výtvarník a pedagog. Ve své tvorbě předjímal koncepty rodícího se soudobého výtvarného vyjadřování (konstruktivní tendence, minimalismus, land – art, světelnou a kinetickou plastiku). Je mezinárodně uznávaný autor v oboru sklo. V letech 1951–1957 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Josefa Kaplického. V roce 1965 založil a do roku 1979 vedl ateliér Sklo v architektuře na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Tvorba Václava Ciglera je zaměřena na plastické objekty z broušeného optického skla, návrhy a realizace osvětlovadel a šperků, kresby, prostorové, světelné a kinetické projekty a kompozice pro architekturu. Zabývá se světelnou a sakrální architekturou. Se sklem, převážně optickým, pracuje od konce 50. let. Vytvořil 22 realizací ve veřejném prostoru. Své práce představil na mnoha samostatných a kolektivních výstavách v České republice a v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v řadě významných soukromých i veřejných sbírek − Praha, Brno, Olomouc, Louny, Litoměřice, Bratislava, Rotterdam, Corning, Londýn, Berlín, Düsseldorf, Karlsruhe, Coburg, Curych, Amsterdam, Frankfurt nad Mohanem, Leyden, Paříž, Montreal, Sapporo, New York, Tel Aviv aj.

Michal Motyčka, 1974, je architekt a umělec, absolvoval fakultu architektury ČVUT v Praze, ateliér Sklo v architektuře u prof. Mariana Karla na VŠUP v Praze, studijní stáž na Škole architektury u prof. Emila Přikryla na AVU v Praze a studijní stáž na oboru skla u prof. Bruca Chaa na Rhode Island School of Design v Providence v USA.

Mezi nejvýznamnější společné projekty patří: 2003 Mánes, Václav Cigler a absolventi Oddelenia Sklo v architektúre na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislavě v letech 1965–1979, Praha, CZ • SNG, Václav Cigler a absolventi Oddelenia Sklo v architektúre na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1965–1979, Bratislava, SK • 2004 Galerie Caesar, Václav Cigler, Olomouc, CZ • Veletržní palác, NG, Václav Cigler, Praha, CZ • Galerie Benedikta Rejta, Václav Cigler, Louny, CZ • Gemeentemuseum, Thinking in glass, Václav Cigler and his school, Den Haag, NL • 2006 Galerie Pokorná, Václav Cigler, Praha, CZ • 2007 Caterina Tognon Arte Contemporanea, Václav Cigler, Venezia, I • Galerie moderního umění, Václav Cigler, Kresby, Roudnice nad Labem, CZ • 2008 Museum Kunst Palast, Zerbrechliche Schönheit, Düsseldorf, D • Kai de kai, Vodní hladiny, zrcadlení, čeření, Praha, CZ • 2009 Museum Kampa, Místa setkávání, Praha, CZ • Kramářova vila, Zdvojená vertikála, Praha, CZ • 2009 National Glass Centre, Light and Water as a Principle, Sunderland, GB • 2010 Litvak Gallery, Václav Cigler: Light and Space in the Garden of Reason, Tel Aviv, IS • 2012 dvorak sec contemporary, Václav Cigler ve spolupráci s Michalem Motyčkou: Hledání řádu, Praha, CZ • 2013 Galerie 19, Václav Cigler: Opět zde, Bratislava, SK • Muzeum v Bruntále, Václav Cigler, Michal Motyčka: Na hradě, Sovinec, CZ • Zámecký pivovar, Prostor chrámu, prostor krypty, Litomyšl, CZ • 2015 Regionální muzeum, Václav Cigler, Michal Motyčka: Projekty 2003–2015, Litomyšl, CZ • GHMP, Zámek Troja, Václav Cigler: Tady a teď, Praha, CZ
Společné realizace ve veřejném prostoru: 2000–2009 terasa a skleněná lávka, Museum Kampa, Sovovy mlýny, Praha, CZ • 2005 parkan, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Litoměřice, CZ • 2008 Vertikály, Palladium, Praha, CZ • 2009 Zrcadlící křídla na vodní hladině, vodní zámek Fraeylemaborg, NL • 2014 Sloup s odraznou plochou, piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli • 2015 Menza a Světelný kříž, dokončení světelné sakrální instalace v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Jednovečerní výstava Smrtka Now – Smrt jí sluší + výstava Václava Cíglera a Michala Motyčky (do 9.9.2019)