Vernisáž Renata Retrová – Vzdálené horizonty
Do 4.8.2019 bude v Knupp Gallery, Revoluční 17, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Renaty Retrové: Vzdálené horizonty.
Renata Retrová je mezinárodně uznávanou malířkou současného umění, specializující se na semi-abstraktní krajinu rozličných typů a portrét jedinečného charakteru.
Tato dvě témata jsou velmi odlišná, co se stylu a nálady týče, nicméně obě v sobě snoubí jak tradiční techniku, tak i moderní nekonvenční malířské metody.
Obě závisí na malbě zpaměti, a slouží tak k vytvoření díla, které je abstraktní a spíše expresivní než reprezentační.
Retrová usiluje o zachycení intimity a izolace, přesto umožňuje zachování možnosti pro individuální interpretaci.
Raný vliv měli na Renatu Cy Twombly, Robert Motherwell, Milton Avery, Vermeer, Turner a Rembrandt. Elementy jednotlivých vlivů byly představeny v její tvorbě: Rembrandtův ve schopnosti přechodů ze tmy do světla na pozadí jeho pláten. Turnerův v zacházení s atmosférou, která neztrácela živost. Dále pak Twomblyho a Motherwellovy techniky gestikulace.
Před samotnou prací dbá Renata na perfektní přípravu malířského podkladu.
Povrchy vždy pečlivě několikrát natírá základní vrstvou, aby jejím navrstvením vznikla plocha, jež skryje původní hrubost plátna a vytvoří ideální podmínky pro zanechání styčných tahů, které však umožní volný pohyb barvy, pokud je to potřeba.
Retrová vrství tenkou glazurou obyčejně v limitované barevné paletě. Podkladové barvy poté mohou ovlivnit vrchní glazuru, nebo jsou úplně zahlazeny, aby mohly být znovuodhaleny zpětným vybroušením či naskrz přemalovány, zatímco jsou stále vlhké. V určitém bodě tento proces neodvratně přejímá kontrolu a generuje tím následný směr, kterou se malba bude nadále ubírat. Poté mohou být v díle představeny původní elementy.
Cíl Renaty Retrové je dílo, které je zcela malířského charakteru, používající bohaté textury, mnohovrstvení, nalévání barev, malbu štětcem a špachtlí.
Touto formou Retrová uniká každodenní masové vizuální produkci, které jsme konstantně vystavováni a která nám tím utváří vizuální obraz světa, k němuž nás postupně nutí přizpůsobovat.