Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Jan Frydrych – Optikalita

Do 17.7.2019 bude v Galerii Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6 (tram Říčanova a pak cca 500 m), přístupná velmi zajímavá výstava Jana Frydrycha – Optikalita.

Tradiční devízou českého uměleckého skla je jeho mnohotvářnost. Mezi jednu z jeho obdivovaných, vzývaných a respektovaných podob patří dokonale broušené optické sklo. Úspěšně experimentovat s ním začal v 70. letech 20. století prof. Václav Cigler, jenž ideálního realizátora svých představ objevil v Janu Frydrychovi, brusiči tělem i duší. Ale nejen to. Frydrych si dokázal nalézt vlastní uměleckou cestu – rafinovanou, efektní, překvapivou, snadno rozpoznatelnou, přesto prostou, přirozenou a účelnou.

Jan Frydrych (* 1953) získal základní sklářské vzdělání v Novém Boru a ve studiích poté pokračoval na Gymnáziu v Liberci a Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. Ve svobodném povolání je od roku 1981. Vedle Václava Ciglera realizoval návrhy i dalším předním sklářským výtvarníkům – Františku Víznerovi, René Roubíčkovi, Ivo Rosypalovi, Bořkovi Šípkovi a dalším. Podílel se na četných realizacích do architektury a působil též jako lektor na zahraničních školách. Své vlastní objekty od 80. let pravidelně vystavuje v Evropě, Severní Americe a Blízkém východě. Patří k nemoha českým umělcům, jejichž díla jsou zastoupena nejen v prestižních muzejních sbírkách, mezi než patří The Corning Museum of Glass, Guggenheim Museum či Victoria and Albert Museum, ale i v privátních kolekcích celebrit, jakými bezpochyby jsou princ Albert Monacký, Bill a Hillary Clintonovi, Elton John nebo Shirley Temple.

Frydrychovy sofistikované broušené a lepené objekty nemají rub a líc, jsou zvláštními organismy živenými reflexí světla, optickými divy světa, v nichž hraje zásadní roli často minimalistická kombinace čirého a indigově modrého – výjimečně červeného – skla. Preciznost provedení bere dech, jde o oslavu lidského umu, nemyslitelnou bez řemeslnické trpělivosti i umělecké sebekázně. Právě toto pevné sepětí manuální zručnosti s kreativní vizí činí z optických plastik šumperského rodáka žijícího ve Šluknově výjimečné příklady uměleckého řemesla povýšeného na umění. A to je hranice, kterou se daří překračovat jen nemnohým.

Petr Nový
Hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Kurátor Galerie Kuzebauch

Partnerem galerie Kuzebauch a výstavy je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Výstavní program Galerie Kuzebauch podpořila MČ Praha 6



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Jan Frydrych – Optikalita