Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Samuel Paučo – Na konci světa mírně doprava

4. 10.-15. 11. / Nová galerie / Malba

Do 15.11.2018 bude v Nové Galerii, Balbínova 26, Praha 2, přístupná velmi zajímavá a hustá výstava obrazů Samuela Paučo: Na konci světa mírně doprava.

Samuel Paučo patří k nepřehlédnutelným osobnostem nejmladší generace pohybující se na poli současné malby. Svým tvůrčím názorem nezapře své generační zakotvení projevující se zejména ve zpochybňování tradičních konceptů a postupů malby. Není to skepse vůči malbě jako takové – naopak, Paučo stále zůstává bytostným malířem – jedná se spíše o potřebu uvažovat za její konvenční limity a směřovat k jejímu chápání v otevřenějším diskurzu malby v „rozšířeném poli“. I když svět figurace zcela neopouští, svou tvorbu rozvíjí kolem několika ústředních témat a výtvarných problémů, mezi nimiž důležitou úlohu přiznává zejména barvě, struktuře a inspiraci v realitě přírodního světa. V tom lze ostatně vidět i jakousi žánrovou uchopitelnost autorovy práce udržující naživu esenci tradiční kategorie krajinářství.
I přes postupné proměny výtvarného jazyka je patrné, že odkazy na konkrétní přírodní motivy (často v silně fragmentární nebo sofistikované podobě) zůstávají v kontextu jeho obrazů přítomny kontinuálně. S tím souvisí i jeho pracovní metoda. Spíše než chronologický, vývojový aspekt je důležitým vodítkem Paučova způsobu práce zejména cykličnost: jeho série tvoří zpravidla koherentní celek, v němž přístup k problému tvořivě a takřka systematicky rozehrává. Neupíná se přitom pouze na jedinou cestu, nýbrž soustavně prozkoumává více možností a objevuje rozmanitá alternativní řešení. Paučo se v žádném případě nespokojuje
s prvoplánovými mimetickými kvalitami zobrazení, ale spíše hledá cestu k reinterpretaci předmětnosti, a to nejen ryze malířskými, ale současně i konceptuálními prostředky, jejichž pomocí si osvojuje okolní svět. Mohli bychom říci, že jeho specifickým přístupem je křehké balancování mezi tradicí a inovací, v nezaměnitelné kombinaci impulzů a zkušeností čerpajících z bohatých zdrojů moderní malby a v jejich tematizování a ověřování prizmatem ryze současných postupů. Autor tak postupně dospívá k sebevědomému malířskému stylu, který osciluje mezi vitalitou expresívního malířského gesta, jímž zachovává kontinuitu s klasickou malbou, a jeho ukotvením v soudobém diskurzu konceptuálního způsobu uvažování.

Paučova malířská práce má, i přes jeho mládí, pozoruhodnou dynamiku, v níž zkoumá dialektiku malby nejen jako specifického média, vyjadřovacího prostředku, ale také aktuální způsoby jeho vnímání. Její přitažlivost pro současného diváka tkví mimo jiné v tom, že autorovi nejde ani tak o uspokojivé řešení (či vyřešení) vizuálních konfliktů, ale o jejich otevírání, střetávání, o snahu ponechávat jejich vizuální energii živou a viditelnou.

Kaliopi Chamonikola

www.novagalerie.cz/samuelpauco



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Samuel Paučo – Na konci světa mírně doprava