Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy „Zlatý podraz ve fotografii“

Do 6.11.2018 bude v paláci YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1, denně od 8 do 21 hodin, zdarma přístupná v pasáži a na schodišti (páternosterem) velmi zajímavá výstava „Zlatý podraz ve fotografii“.

Zlatý podraz je nový film režiséra Radima Špačka o „basketbalu lásce a životě ve stínu politiky“ – a také trochu o YMCA, jehož premiéra je plánována na říjen tohoto roku.

Na výstavě uvidíte fotografie z natáčení i některé dobové rekvizity.

Fotky nafotil Patrik Nguyen: https://www.facebook.com/FotografPatrik.cz/

Historický snímek mimo jiné zachycuje boj basketbalistů proti nacistům nebo vzdor komunistické diktatuře. Režie se ujal držitel Českých lvů Radim Špaček, scénáře pak Jiří Závozda a Jakub Bažant, kteří jako předlohu použili svou knihu Nebáli se své odvahy. Ve filmu si zahráli také přední čeští basketbalisté Tomáš Satoranský z NBA a Jan Veselý z Euroligy.

Hlavní děj se točí kolem osudové lásky právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), která uprchla z Ruska před Stalinem a pak z Paříže před Hitlerem. Dvojice se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě a jejich příběh vrcholí v roce 1951, kdy dojde k dramatickému souboji se sovětským týmem ve finále Mistrovství Evropy v Paříži. V tu dobu Evropu na roky rozdělí železná opona.

Trailer k filmu, který bude mít premiéru 25.10.2018: https://www.youtube.com/watch?v=JsGPdWgszQY&feature=youtu.be

Konspirační schůzky, tisk ilegálních časopisů a letáků, pomoc lidem v hledáčku gestapa i obsazení budovy oddíly SS. To vše zažil v době druhé světové války pražský Palác YMCA v ulici Na Poříčí 12.
Hned po nacistické okupaci v březnu 1939 se sídlo této významné mládežnické organizace stalo jedním z center protinacistického odboje. Ten tu našel zázemí až do května roku 1942. Zásluhu na tom měl i Jaroslav Valenta, statečný sekretář YMCA, aktivní člen odboje a také nadšený propagátor basketbalu a dalších „amerických sportů“.

JUDr. Jaroslav Valenta (1911-1942) se v odboji podílel na ilegálním rádiovém spojení s exilovou vládou v Londýně. Jako sekretář YMCA pomohl zachránit také legendárního Jana Smudka, nejhledanější osobu v tehdejším Protektorátu, jejíž napínavý osud inspiroval scenáristy slavného filmu Casablanca. Svůj vlastní život však Valenta obětoval. Po atentátu na Heydricha ho gestapo odhalilo, zatklo a krutě mučilo. Přesto při výsleších nepromluvil. Sám sebe zranil tak, aby nebyl schopný vypovídat, takže nacistům nezbývalo, než ho v říjnu roku 1942 v Mauthausenu popravit. Bylo mu teprve jednatřicet let.
Film Zlatý podraz ukazuje, jaký vliv měla Valentova odvaha i celá jeho osobnost na jeho svěřence. A také, že kluci z YMCA a pozdější basketbaloví mistři z roku 1946, na něj nikdy nezapomněli.  Ve filmu ho hraje Stanislav Majer, o jehož obsazení rozhodlo mimo jiné právě jeho mužné charisma.

Film Zlatý podraz zachycuje také napínavé finále basketbalového mistrovství světa v roce 1946 ve Švýcarsku.  Podceňované Československo v něm porazilo favority z Itálie. Hráči v něm tehdy bojovali i za Jaroslava Valentu, který se jejich úspěchu nedožil. Před zápasem přísahali na malou dřevěnou krabičku převázanou trikolórou: ukrývala se v ní hlína z pankrácké věznice, kde byl jejich kamarád vězněn.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy „Zlatý podraz ve fotografii“