Vernisáž výstavy fotografií Michaela Borka: Z Bílého domu do Libně
Do 22.9.2018 bude v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná velmi zajímavá výstava Michaela Borka: Z Bílého domu do Libně.
Sdružení SERPENS Vás srdečně zve na výstavu česko-amerického fotografa Michaela Borka. Expozice představuje práce rozdělené do tří projektů – “Zrada obrazů” inspirovaná Rene Magrittem obsahuje snímky Bílého domu a amerických prezidentů na kapotách turistických autobusů. “Krajkárna Scranton” zachycuje opuštěnou továrnu v Pensylvánii a “Bezúčelná procházka po letech” ukazuje mizející periférii na Libeňském ostrově společně s developerskými plakáty idealizované výstavby nových bytů.
………………………………
Aby dostudovaný inženýr ekonomie Michael Borek nemusel přijmout funkci v totalitním Socialistickém svazu mládeže (SSM), dal raději výpověď a začal pracovat jako noční vrátný. Ale jak se říká, něco špatného je pro něco dobré. Ve vrátnici začal poslouchat vysílání BBC. Propadl angličtině, a aniž to tušil, začala pro něj nová etapa života. Dnes žije ve Washingtonu, je překladatelem a tlumočníkem amerických prezidentů a také uznávaným fotografem.
Projekt S okamžitou platností je tvořen kolekcí fotografií z opuštěné továrny na krajky v Scrantonu: „Opuštěné industriální stavby jsou častým námětem fotografů, ale já to chtěl pojmout trochu jinak. Původně se vše mělo jmenovat Krajkárna v Scrantonu, ale když jsem pátral po historii továrny, zjistil jsem, že v roce 2002 se tamní dělníci dozvěděli: „S okamžitou platností továrnu zavíráme“ a výroba skončila. To bylo pro mne stěžejní a já se pokusil zachytit atmosféru v duchu tohoto s okamžitou platností,“ vypráví o projektu Michael. V kolekci tak uvidíme snímky nejen z výrobních a kancelářských prostor, ale třeba i kuželkárny, basketbalové tělocvičny či divadelního sálu, kde dodnes stojí na pódiu opuštěná židle, jakoby z ní před několika vteřinami někdo vstal.
……………
Michael Borek
Narodil se v r. 1958 v Praze. Na Vysoké škole ekonomické získal titul inženýra a bezprostředně poté nastoupil v podniku zahraničního obchodu Music Export. Když byl tlačen do funkcionaření v SSM, dal raději výpověď a začal pracovat jako noční vrátný a domovník. Pod vlivem vysílání BBC se začal učit anglicky. Na radu známé si udělal v r. 1987 státní tlumočnické zkoušky a nastoupil k Pražské informační službě jako průvodce a tlumočník. V listopadu 1989 překládal redaktorům časopisu Time a v r. 1992 začal překládat pro banku, která ho následně vyslala pracovně do USA. Zde se po čtyřech letech osamostatnil a trvale zůstal ve Washingtonu jako překladatel a tlumočník. V r. 1997 uspěl v konkurzu a stal se tlumočníkem Ministerstva zahraničí USA. Pro vládu USA, ale i soukromé subjekty, pracuje dodnes. Vedle tlumočení je uznávaným fotografem, vystavoval mj. v pražském Americkém centru. Je též vášnivým hráčem stolního tenisu, který i trénuje.
Více o Michaelu Borkovi a focení najdete na jeho profilu www.michaelborek.com
Zdroj druhé části textu: http://inoviny.slu.cz/index.php/osobnosti/952-svoji-karieru-tlumocnika-vlady-usa-zacal-michael-borek-jako-nocni-vratny-v-praze