Vernisáž Vladimír Kiseljov – Bacchus and Co.
Do 4.7.2018 bude ve Vinném baru Blatnička, Michalská 5, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Vladimíra Kiseljova: Bacchus and Co..
Vladimír Kiseljov MgA (* 27. února 1984) je český interdisciplinární tvůrce v oborech malby a nástěnné malby, performance, scénograf, režisér. Vytvořil a pojmenoval vlastní komplexní výtvarný směr zvaný SYNESTETISMUS, ve kterém tvoří.
Obrazy Vladimíra Kiseljova vyjadřují jeho komplexní synestetické vnímání světa – autor vnímá hudbu a všechny vjemy barevně a svými obrazy tedy vzácně propojuje všechny smysly diváka – barvy, filosofický význam, hudbu, pohyb, prostor a čas. Jeho tvorba je každodenně velmi hluboce promýšlená a prožitá autentická přímá vnitřní cesta, přetvořená do uměleckého díla, které je silné a vyzařuje pozitivní energii – a jeho vhled do mechanizmů světa. Autor vždy na vernisáži komunikuje s publikem, poskytuje výklad svých obrazů, čímž osvětluje poutavé příběhy a symboly, které jsou v nich obsaženy. Je také autor duchovních výkladů a koncepcí oper – především Richarda Wagnera, Nikolaje Rimského-Korsakova a Leoše Janáčka a dalších.
Inscenoval kompletní Slavnostní zasvěcovací mystérium Richarda Wagnera „Parsifal“ jako pohybové divadlo na nahrávku s videoprojekcemi v brněnské Redutě v roce 2008. Jeho díla vznikají v úzkém propojení hudby, barvy a pohybu Ducha v prostoru. Zachycuje svým dílem proud energie, který pramení z jeho osobního pochopení a prožití hudby a různých mytologií, pohádek a symboliky. Snaží se svým dílem pozitivně působit na společnost a vnášet energické duchovní impulzy do všedního života svého okolí. Proto realizuje často díla ve veřejném prostoru, ať už jako nástěnnou malbu, performance nebo výstavu maleb.
Absolvent SŠUŘ Brno a JAMU Brno, realizoval více než 80 svých samostatných výstav obrazů (mj. Galerie kritiků v Praze, Mezinárodní výstava současného výtvarného umění Florence Biennale 2009 a 2014, v Lipsku 2011, v Zadaru v Chorvatsku 2012, v roce 2013 v Berlíně, Bayreuthu, Edinburghu ve Skotsku, Vídni, Kodani, Římě aj.) a 9 realizací velkých nástěnných maleb, malovaných naživo před publikem s hudbou jako performance (mj. největší nástěnná malba v ČR v podchodu vlakového nádraží v Tišnově (plocha 600m2 – 2015), na FF MU Brno, Orlí 1 Brno, Galerie Kritiků Praha, Vila Settemerli Florencie, aj.). Maluje obrazy inspirované výrazně klasickou hudbou (R. Wagner, L. Janáček, N. Rimský-Korsakov, L. Beethoven, A. Bruckner, T. Tallis, J. S. Bach aj.) Organizuje a vede už po workshopy – Arteterapie – malování s hudbou a archetypy, (také s Tancem v 5 rytmech s Raducou Vojáčkovou) – v Brně i Praze (KJM Brno, Janáčkovo divadlo, Knihovna Vyškov, Praha aj.) a maluje od roku 2010 obrazy naživo na koncertech cyklu staré hudby „Hudební lahůdky“ v Brně (Katedrála Petra a Pavla aj.) a Praze, při které spolupracoval s vynikajícími hudebníky jako Zsuzsi Tóth, Raphaël Collignon a Nathalie Houtman, Christian Gutiérrez, Lauren Armishaw, Sarrah L. Ridy, Barbora Sojková, Hana Blažíková, Jan Čižmář, Petr Kolař a Michael Bártek. Od roku 2013 také spolupracuje s Filharmonií Brno a od roku 2014 s Plzeňskou Filharmonií. Dvakrát také vystavoval své malby ve Wannieck Gallery (Richard Adam Gallery) v Brně (2013 a 2015 v Rámci Plesu jako Brno), kde zároveň realizoval svou malířskou performance. V roce 2015 prezentoval svou tvorbu v rámci oficiálního programu Pražského Quadriennale, největší světové výstavy scénografie. V roce 2014 dvakrát vystupoval v přímém přenosu v České Televizi se svou živou malířskou performancí na klasickou hudbu. Jednalo se o účinkování v Tečce páteční noci 10.10. a Dobrém ránu 21.11.
V roce 2008 inscenoval jako režisér, dramaturg a scénograf Brněnskou premiéru pětihodinového Parsifala Richarda Wagnera v divadle Reduta ND Brno. Jako scénograf vytvořil mj. Inscenaci opery Josepha Haydna Svět na měsíci, Tartuffa J. B. Moliéra, několik svých samostatných výtvarných scénických performancí s hudbou – mj. na hudbu 4. věty 9. Symfonie A. Brucknera aj. V roce 2013 inscenoval jako režisér, scénograf, autor kostýmů, projekcí a choreografie velmi úspěšnou světovou premiéru muzikálu „Píseň písní“ Petra Jiříčka ve Smetanově domě v Litomyšli. Je presidentem Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s., absolvoval stipendia na Wagnerovských Bayreuther Festspiele (2004 a 2010) a na Kunstuniverstaet Graz (2006/2007), reprezentoval Brno na mezinárodních odborných Wagnerovských kongresech v Drážďanech (2009) a ve Stralsundu (2010), Wroclavi (2011), Praze (2012)), Lipsku (2013), Grazu (2014) a Dessau (2015).
5.12. 2013 měla v Besedním domě v Brně křest jeho kniha „Mysteria Richarda Wagnera v obrazech“ s 31 barevnými reprodukcemi maleb Vladimíra Kiseljova. Kiseljov je také autorem textu této knihy s výkladem Wagnerových děl z hlediska duchovního, symboliky, mytologie, Tarotu – a také jeho spojitostem s buddhismem, křesťanstvím, zednářstvím aj. Kniha vychází a je k dostání v nakladatelství Magda Pavla Pražáka v Brně. V roce 2013 napsal libretto nové opery „Bábel“ pro skladatelku Zuzanu Michlerovou, která bude mít roce premiéru v Mnichově, napsaná v rámci 25. výročí partnerství s městem Brnem. V inscenaci dělá také režii, scénu, kostýmy a projekce. V roce 2014 vyšla kniha Martina Fryče „Současné umění očima Martina Fryče“, ve které je reprezentativně textem i fotografiemi maleb zastoupena i jeho tvorba.
http://www.kiseljov.net/