Vernisáž Otto Placht: RAO
Do 31.7.2015 bude v Galerii Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, Praha 1 (u Národního Divadla), přístupná zajímavá malířská výstava Otto Plachta: RAO.
Na červen a červenec připravila pražská Galerie Vltavín výstavu maleb českého malíře s peruánskou inspirací Otto Plachta. Cykly maleb a serigrafických tisků pocházejících z let 2014 a 2015 autor shrnul pod název RAO, tedy pod prvek, který se objevuje v každém z prezentovaných děl.
Rao je pojem, který má kořeny v džungli. V řeči indiánů kmene Shipibo, u nichž Otto Placht od roku 1993 pobývá, znamená „rao“ rostlinu. Rao je však přítomné i v duchovním světě tohoto amazonského indiánského kmene, a jako takový má mnoho významů – tvoří posvátný princip v obřadech domorodých peruánských vegetalistů, je to název pro mystickou rostlinu i pro rostlinu obecně, ale i označení její léčivé potence. Otto Placht její široký význam vykládá takto: „Rao je zářivě zelené, je to spirit fotosyntézy, spojuje světlo, slunce, vodu a zem v zeleném oku džungle. Snad se dá vysvětlit také přirovnáním: na západě jsme si zvykli užívat pojem flora, u peruánských domorodců jde ale ještě o něco víc. Rao je sám rostlinný život, není to suma rostlin rozdělená do řádů, druhů, čeledí a kdo ví, čeho ještě. Rao provazuje život v deštném pralese, Rao je příběh růstu rostlin, různorodosti, roztodivnosti tvarů, vznikajících z jediného principu, principu Rao.”
Různorodost tvarů v řádu rostlinného principu je i dobře patrným určujícím prvkem Plachtových maleb. V bohatě koloristicky pojednaných ornamentálních kompozicích jakoby autor pronikal do centra džungle. Reálná inspirace místní vegetací se propojuje s jeho imaginací do výsledných děl, v nichž je patrný odraz evropských kořenů (gestické exprese i surrealistické kresby) i exotického prostředí deštného pralesa. Na první pohled tak českému divákovi přináší neobvyklý svět plný netušených příběhů. Naznačují je i názvy vystavených maleb, které je pojí s postavami z mytologie kmene Shipibo. Tak lze na výstavě vidět malbu inspirovanou posvátným hadem Róninem, malbu Rónin Niró, jejíž název lze přeložit jako „hadí pach“ nebo malby, v nich se objevuje Ní označující strom i les, či fantom Yuruma. Vedle maleb se pak na výstavě objeví i menší formáty domalovávaných sítotisků tištěných na plátno, které vznikají v autorově ateliéru na břehu jezera Yarinacocha.