Vernisáž výstavy Grónsko – země ledu a života
Do 4.4.2018 bude v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 44, Praha 7, přístupná zajímavá a rozsáhlá výstava Grónsko – země ledu a života.
Věděli jste, že grónská zemědělská krajina je nově mezi památkami světového kulturního dědictví UNESCO? Nebo že zásadní vliv na místní kulturu měli více než sto let čeští misionáři?
Vydejte se s námi zprostředkovaně přes zážitky Aleny a Jaroslava Klempířových na cestu za poznáním Grónska, země kouzelné přírody, života, historie, kultury, uměleckých projevů, zemědělství.
Grónsko se manželům Aleně a Jaroslavu Klempířovým stalo doslova druhým domovem. Za roky pracovních pobytů poznali krásu grónské přírody, práci, zvyky a kulturu Gróňanů – a toto poznání jim nadobro změnilo pohled na život. Během let pobytu na milovaném ostrově shromáždili mnoho písemných dokumentů z historie i současnosti Grónska. Nyní se po dobu tří měsíců můžete do ledového království Grónska přenést v Národním zemědělském muzeu i vy.
Pro autory výstavy, Alenu a Jaroslava Klempířovy, je Grónsko už 21 let druhým domovem. Působí zde jako novináři, spolupracovníci Dánského polárního institutu, České geografické společnosti a dánské ambasády. Společně fotografují, filmují a píší knihy, snaží se poznat a zachytit život v zemi ledu a sněhu ve všech jeho aspektech.
Jedním z cílů jejich bádání jsou také české stopy v místní kultuře. A není jich málo. Moravští bratři, kteří zde od roku 1733 působili 167 let, přinesli Gróňanům kulturu především hudební a jazykovou. Samuel Kleinschmidt, rodem z Potštejna, sepsal gramatická pravidla a slovník, který se používá dosud. „Získat si důvěru místních bylo nesmírně náročné, jsou to skvělí lidé, ale vůči cizincům dost uzavření. Teprve postupně jsme se poznávali a i díky společné lásce k hudbě jsme se spřátelili s místními, také s ředitelem všech grónských archivů, které jsou pro badatele jinak nedostupné,“ uvádí spoluautor výstavy Jaroslav Klempíř, vzděláním flétnista a dirigent.
Kujataa v UNESCO
Je zajímavé a důležité sledovat, jaké důsledky přinášejí klimatické změny pro zemědělství i v jiných částech světa. Právě ostrovní oblasti často předznamenávají, jak budou změny postupovat. Subarktická zemědělská oblast Kujataa v jižním Grónsku byla v červenci 2017 přijata do světového kulturního dědictví UNESCO. Díky změnám klimatu se zde na experimentální farmě a v arboretech pěstují například brambory, brokolice, květák, ředkev, ve sklenících i saláty a ředkvičky nebo stromy z klimaticky podobných oblastí.
Výstava má zajímavý doprovodný program – například Dětský polární den.