Vernisáž vánoční výstavy – Jak se kdysi vařilo a svítilo – 2017
Do 2.1.2018 bude v podzemních prostorách (lapidáriu) Betlémské kaple, vstup Betlémské náměstí 5a, Praha 1, přístupná tradiční Vánoční výstava – Jak se kdysi vařilo a svítilo – 2017.
Otvírací doba: denně 9.00 – 18.00 hod.
Otvírací doba – výjimky 24.12. a 31.12.2017:´9:00 – 14:00 hod
Otvírací doba – výjimky 25.12.2017 a 1.1. 2018: 13:00 – 18:00 hod
Již v dobách předkřesťanských, kdy lidé koncem roku slavili zimní slunovrat, bylo pořádání „hostin“ součástí těchto oslav, a je tomu tak až do dnešních dní. I když se předmět oslav poněkud změnil, Vánoce a „hodování“ patří neodmyslitelně k sobě.
Na letošní výstavě bychom chtěli ukázat, jak se vaření vlastně vyvíjelo. Začneme opékáním masa na otevřeném ohni, pokračovat budeme vařením pomocí kumháru, dýmnou jizbou s otevřeným ohněm a dýmníky, černou kuchyní a přes pec se dostaneme ke kachlovým sporákům. Pokusíme se předvést i vývoj vybavení kuchyní. Ukážeme nádoby na vaření i pomůcky, které usnadňovaly přípravu pokrmů. Řada z nich se nakonec neprosadila, svým vzhledem dnes působí bizardně, a co do své funkce až záhadně. O to více ale mohou být jako exponáty přitažlivé.
Dále bychom chtěli poukázat na rozmanitost vánočních pokrmů. Návštěvníkům výstavy budou představeny klasické vánoční pokrmy: černý kuba, muzika, hubník, peřinky, jahelník, pučálka, kapr načerno, kapr namodro a pod. Vyhnout se přitom nemůžeme ani našemu nejuniverzálnějšímu rituálu sdílenému napříč populací v celé naší republice, štědrovečernímu pojídání smaženého kapra a bramborového salátu. Historie tohoto obyčeje je přitom relativně krátká.
Zmíníme se také o velmi rozmanité věštební symbolice různých potravin, která se částečně dochovala až do dnešní doby.
Během výstavy počítáme s tím, že v některých dnech budeme návštěvníkům předvádět přípravu některých starých vánočních pokrmů, jako jsou kuba, muzika, pučálka, hubník a pod.
S touto tématikou souvisí též vývoj rozdělávání ohně. Pokusíme se návštěvníky seznámit s principy zapalování ohně třením a křesáním. Ukážeme nejrůznější pomůcky, kterých bylo zapotřebí k rozdělání ohně – křesadlo, práchno, troud, tulejka, troudník, orobinec, zápalky a další.
Počítáme také s ukázkou vývoje umělých zdrojů světla – otevřený oheň, krbeček, louče a
Pozornost budeme věnovat perníkům, ať to budou perníky na jídlo, dekorativní, nebo na hraní (tzv. „drůbežky“). Vystaveny budou i různé druhy perníkového koření a perníkových forem. A samozřejmě nezapomeneme ani na vánoční cukroví, jehož příprava je i v současnosti jedním z dominantních vánočních zvyků.
Svůj prostor na výstavě dostanou také bylinky, které jsou nedílnou součástí staré kuchyně. Prezentovat je chceme i tak, jak je dnes lidé většinou neznají.
Na výstavě nebudou samozřejmě chybět ani betlémy. Opět budou vystaveny betlémy ze všech možných materiálů. Rádi bychom letos ukázali více betlémů z různých těst: slaného, vizovického, perníkového, kynutého, chlebového (tzv. příbramští chlebáčci) a pod. Nezapomeneme ani na betlémy z bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.
Ke kuchyním neodmyslitelně patří také pálení vonných látek, vykuřování bylinkami, dnes purpura a vánoční františci.
Na výstavě opět budou předvádět své řemeslo nejrůznější lidoví tvůrci – řezbáři, krajkářky, dráteníci, košíkáři a pod. Počítáme i s ukázkami zdobení perníků, tvorby marcipánových figurek a sněhových řetězů.
Nezapomeneme ani na děti. Vedle vždy velmi oblíbeného pískoviště chystáme i další zábavné prvky – kostkoviště, kuličkopád a další překvapení.