Vernisáž Plakáty mexické kinematografie: Josep Renau
Do 14.6.2015 bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná velmi zajímavá výstava Plakáty mexické kinematografie: Josep Renau.
Výběr 91 plakátů navržených Josepem Renauem mezi lety 1940 a 1958 prakticky pokrývá zlatý věk mexického filmu. Renau zásadně mění způsob navrhování propagace filmu v Mexiku, a to prostřednictvím malby stříkací pistolí, která umožňuje vytváření realističtějších plakátů. Ty jsou pak tištěny offsetem.
Umělecká dráha Josepa Renaua (1907 Valencie – 1982 Berlín) se bezpochyby v mnohém liší od dráhy většiny ostatních autorů jeho generace. Žil a pracoval ve třech různých zemích: Španělsku (1907 – 1939), Mexiku (1939 – 1958) a NDR (1958 – 1982). Jeho činnost byla velmi různorodá. Po vzoru renesančních umělců se zabýval kresbou, malbou, grafickým designem, tvorbou plakátů, nástěnnými malbami a fotomontáží. Navíc také zasahoval do světa umění teoretickými úvahami, které publikoval v podobě různých esejů, článků, přednášek a pochopitelně v knihách.
Pokud k tomuto levicově smýšlejícímu autorovi přidáme ještě jeho roli historickou,spojenou s ochranou národního kulturního dědictví během španělské občanské války, spoluúčasti na vytvoření Španělského pavilónu na mezinárodní výstavě v Paříži v roce 1937, práci pro organizaci Milicias de la Cultura či tvorbu válečných plakátů, můžeme konstatovat, že jde o jednoho z nejdůležitějších španělských umělců dvacátého století. Kromě toho, patřil k exilové generaci, která ve své době spojovala nové kulturní tendence z ciziny s avantgardními směry ve Španělsku.
CV: Natalie A.Rollko, zivotnistyl.cz