Vernisáž výstavy České střepy
Do 30.9.2017 bude v galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava České střepy.
Vystavují:
Jiří Pačinek | Pavel Havelka | Sklárna Bělčice | Šenýr
České střepy / Bohemian Shards provádí návštěvníky cestou rozmanitosti českého skla.
Představuje jedinečná díla, která vznikají pod rukama jednoho z významných českých sklářů Jiřího Pačinka, jehož tvorba se vyznačuje unikátností tvarů a specifickým smyslem pro barevnost. V návaznosti na rostoucí povědomí a oblibu díla Jiřího Pačinka v Asii byl Jiří Pačinek osloven designovou společností Spektacularis o spolupráci. Vzniklo tak unikátní propojení návrhů filipínských designerů a techniky českého skláře. Část těchto děl, která získala ocenění během mezinárodních výstav v zahraničí, můžete také spatřit v Galerii Českých center.
V rámci výstavy jsou představena díla dalšího uměleckého skláře, Pavla Havelky, jako jistý kontrapunkt k tvorbě Jiřího Pačinka. Jedná se o ostře řezané výtvory s čistými liniemi až geometrickými tvary, které připomenou téměř kubistický design. Tzv. lesní sklo vyráběné Sklárnou Bělčice prezentuje další, zcela odlišné pojetí práce se sklem. Můžete se tak seznámit s historickými replikami středověkého skla. V neposlední řadě je prezentována známá jablonecká bižuterie firmy Šenýr, která své největší úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii a svými korunkami pyšní vítězky České Miss.
Jiří Pačinek se ve své práci specializuje zejména na hutní sklo. Jeho práce jsou charakteristické svým až sochařským pojetím a to ať již jde o volné plastiky zvířat a figurální tvorbu, nebo užité předměty jako jsou vázy, mísy a poháry. Tvorba se vyznačuje unikátností tvarů a specifickým smyslem pro barevnost. Kromě vlastní tvorby Jiří Pačinek spolupracuje i s řadou dalších sklářských umělců, designérů a architektů jako byli a jsou René Roubíček, Bořek Šípek, Maria Roosen, Adriaan Rees, Hans van Bentem, Miluší Roubíčkovou, Rony Pleslem, Leonem Applebaumem,Charlesem Parriottem nebo Louisem Sakalovskim. V Lindavě u Cvikova, kde v současnosti Jiří Pačinek žije, přestavěl bývalou stodolu na malou sklářskou huť (sklářské studio a spolu s pár pomocníky zahájil v roce 2007 vlastní sklářskou uměleckou tvorbu). V jeho domě v Lindavě se dnes také nachází galerie autorského uměleckého skla. V roce 2015 otevřel v nedalekých Kunraticích u Cvikova novou, rozsáhlejší sklářskou huť, kde je také možné navštívit v půdním prostoru rozsáhlou galerii jeho tvorby.
Jiří Pačinek a designerská společnost Spektacularis tvoří unikátní propojení návrhů filipínských designerů a techniky českého skláře. Toto spojení přineslo velký ohlas nejenom na Filipínách, kde bylo prezentováno v rámci nejvýznamnější každoroční výstavě Art Fair Philippines, ale následně také na výstavách v Singapuru, v Hong Kongu a též během prestižního designového Milan Design Week v dubnu 2017.
Více na oficiálních stránkách Jiřího Pačinka.
Výroba Pavla Havelky se nejčastěji zaměřuje na:
- hutní – dekorativní a užitkové sklo,
- broušené plastiky,
- dekorativní plastiky v architektuře
- bytové skleněné doplňky.
V rámci představené výstavy tvoří jeho dílo jistý protiklad k tvorbě Jiřího Pačínka. Jedná se o ostře řezané výtvory s čistými liniemi až geometrickými tvary, které připomenou až kubistický desing.
Více na oficiálních stránkách Pavla Havelky.
Sklárna Bělčice
Tvorba prezentuje další, zcela odlišné pojetí práce se sklem. Rodinnou sklárnu Bělčice představují manželé Vlasákovi společně se svým synem. Zabývají se převážně výrobou replik a reminiscencí historického skla. Historické repliky středověkého skla jsou vyráběny ručně a vyznačují se znaky typickými pro tzv. lesní sklo. Repliky mají nazelenalou barvu a sklovina obsahuje bublinky. Pro repliky středověkého skla jsou typické také stopy na dně nádob, které vznikly odloučením od sklářské píšťaly a různé typy dekorů – maliny, štípané nálepy, tažené kapky atd. Cílem výroby historického skla je ukázat a připomenout sklářský um našich předků a na jejich ovládání řemesla, které se bezesporu blížilo umění. Sklárna Bělčice se rovněž představila v rámci výstavy českého skla na Filipínách v roce 2015 a její tvorba zde velmi zaujala a sklidila velký úspěch.
Více na oficiálních stránkách Sklárny Bělčice.
Rodinná firma Šenýr má tradici šperkařství již od roku 1900. Patří mezi nejlepší výrobce bižuterie v Čechách a největší úspěchy slaví na světových veletrzích v Evropě i Asii. Partnerstvím s Českou Miss Šenýr získala popularitu nejen v tuzemsku ale i na světových soutěžích krásy. Korunkami od Šenýr se pyšní vítězky České Miss z let 2011 až 2015. Mezi hlavní produkty patří také náhrdelníky, brože, náušnice, náramky, prsteny a další produkty. Díky spolupráci s Českou Miss mohla majitelka Olga Kopalová se svým týmem vytvořit i šperk jako osobní dar pro známou herečku Sophii Loren.
V roce 2016 se Šenýř stal jednou z pěti firem, která byla vybrána do putovní výstavy Českých center Handmade Dreams. Za podpory Českých center, Ministerstva zahraničních věcí a Muzea skla a bižuterie bude letošní a příští rok k vidění v mnoha městech světa.
Více na oficiálních stránkách Šenýr bijoux.