Vernisáž Joe Machine: From the gutter to the stars
Do 29.10.2017 bude v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná zajímavá a hustá výstava obrazů britského malíře Joe Machine: From the gutter to the stars.
Galerie je pro veřejnost přístupná o sobotách a nedělích, a to vždy od 14 do 18 hodin. Vstup zdarma.
Využijte i možnost soukromých a komentovaných prohlídek ve vámi preferovaném termínu po předchozí domluvě na e-mailu art@cernalabut.cz.
Malíř se prostřednictvím obrazů vyrovnává po svém s takovými zásadními příběhy a zkušenostmi, jaké poskytuje Starý zákon či židovská a kabalistická tradice, ale také například ruská socialistická revoluce. Záchytným bodem je ovšem také cyklická proměna přírody, zachycená v snad až snové, pohádkové stylizaci. A také jeho vlastní život, zkoumání sebe sama jako bytosti uprostřed lidí, život, který se slovy malíře „ pohyboval mezi zločinem a uměním“, život, jehož součástí je i explicitní hetero i homosexuální sexualita, která se neskrývá za fasádu měšťanského života, ale je stejně přítomná jako touha po nejvznešenějším. Malíř věří svým schopnostem, zůstává pevně stát ve figurální tradici umění britského impéria, ale současně dochází k vlastnímu vizuálnímu stylu. Či možná stylům, protože s každým tématem a novou kolekcí obrazů, s novým tématem, se způsob jeho malby určitým způsobem proměňuje, nebo spíše nově definuje. Machine tak potvrzuje, že umění je pro něj zásadním projevem hledání, důvodem existence, znovu a znovu kladenou otázkou. Neutuchajícím nadšením z objevování těch jazyků umění, které mají pádnost jasné výpovědi, jsou hmatatelné, jako sám syrový život, jsou mimo intelektuální konstrukce, jsou napínavé svou kontradikcí tradiční formy a nečekaného motivu. Nezapře v obrazech svůj původ, a také nezapře důvod svého malování. Jeho malování je totiž jeho život. Z Pekla do Ráje.
Joe Machine (1973) je zakládajícím členem a předním představitelem figurativní malby v umělecké skupině Stuckisté, kterou v roce 1999 založil Charles Thomson a jež se od té doby stala mezinárodním hnutím 240 skupin v 50 zemích, čítajícím více než 2 500 umělců. Mezi další příznivce díla Joe Machina patří světově uznávaný kritik Edward Lucie-Smith, autor více než 150 knih, včetně publikace Art Today (Současné světové umění), který přirovnal Machina k jiným pozoruhodným britským umělcům samoukům, jako je Francis Bacon a William Blake. Joe Machine se zúčastnil mnoha sólových i skupinových výstav v Británii i ve světě, vydal i několik básnických sbírek a hraje s kapelou, věnující se drsným námořnickým songům.