TK a zahájení výstavy Manolo Blahnik – The Art of Shoes
Do 12.11.2017 bude v Museu Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá, krásná a rozsáhlá výstava Manolo Blahnik – The Art of Shoes.
Výstava Manolo Blahnik: The Art of Shoes, jež je přístupná v pražském Museu Kampa, představuje intimní retrospektivu 45 let práce tohoto španělského návrháře, jedné z nejvlivnějších postav současné módy. Jeho vynalézavost a mimořádná řemeslná zručnost dokázaly setřít hranice mezi módou a uměním.
Z celkového počtu více než 30 tisíc unikátních modelů, uložených ve výjimečném soukromém archivu, Blahnik společně s kurátorkou výstavy Cristinou Carrillo de Albornoz vlastnoručně vybrali 212 bot a 80 originálních kreseb, jež představují odraz autorovy tvorby. Zachycují esenci jeho designu, jeho obsese a zdroje inspirace: architekturu, umění, botaniku, literaturu, kinematografii, 18. století, Itálii, Rusko, Španělsko a mnoho dalších, nečekaně rozmanitých vlivů, jež ho fascinují.
„Je pro nás velkou ctí, že v létě a na podzim budeme v Museu Kampa prezentovat dílo světové módní ikony Manola Blahnika. Těší nás, že si pan Blahnik v obrovské konkurenci ostatních evropských muzeí a galerií vybral právě naše Museum. Jeho rozhodnutí potvrzuje mezinárodní pozici, kterou Museum Kampa díky své zakladatelce paní Medě Mládkové má“. říká Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Výstava podává přehled jeho tvorby od začátku 70. let až po současnost. V poslední části návštěvníci uvidí kolekci obuvi Marie Antoinette, kterou Blahnik vytvořil s nositelkou Oscara Milenou Canonero za film Sofie Coppoly Marie Antoinetta (2016). Návštěvníci výstavy budou moci se zaujetím nahlédnout do návrhářova mimořádného a komplexního vnitřního světa díky exkluzivním záběrům Blahnika při práci a oceňovaným kresbám, jež jsou samy o sobě plnohodnotnými uměleckými díly.
Hlavní cíl kurátorky výstavy je dosáhnout toho, aby každý návštěvník pochopil její vizi Manolo Blahnika, tj. jako dokonalého spojení uměleckého výrazu (krásy) a významu (pohodlí), a uvědomil si, že boty představují autorův milostný dopis světu.
Cristina Carrillo de Albornoz uvádí: „Manolo je neskutečně vizuální člověk, jeho mysl si nedopřeje oddechu a neustále zvídavě prozkoumává svět. v každém stylu se snaží zachytit to, co považuje za esenci elegance, ženskosti a krásy. Tu poté propojuje s kulturními a emocionálními vlivy, které na něj působí. Manolovy boty rovněž nesou jeho emoce, vášeň a lásku k životu. Odrážejí jeho složitý vnitřní svět přesahující zavedené konvence a výsledek člověka zkrátka ohromí.“
Výstava bude rozdělena do šesti částí popisujících stálé náměty, k nimž se v průběhu své kariéry vrací. v první části nazvané „Gala“ jsou vystaveny modely, v nichž Blahnik nejvíce popustil uzdu své fantazii – všechny v sobě nesou špetku ironie a představivosti. v této části budou také k vidění modely z kolekce Marie Antoinette. Druhá část zobrazuje geografické a společenské vlivy – návštěvníci zde uvidí modely inspirované Španělskem, Itálií, Afrikou, Ruskem, Anglií a Japonskem. Třetí část je věnovaná jeho fascinaci uměním a architekturou a tomu, jak se tyto dvě oblasti promítají v návrzích bot. Čtvrtá část je přírodní a ukazuje jeho hlubokou lásku ke světu rostlin, jež byla patrná již od představení jeho první kolekce. Pátá část nese název „Materiály“ a zahrnuje výběr modelů honosících se propracovanými detaily, luxusním zhotovením a barvami, za nimiž stojí výjimečný řemeslný um. Jádrem výstavy je poslední a nejrozsáhlejší část. Jsou v ní umístěny modely věnované osobnostem, jež na Blahnika měly největší vliv: od Anny Piaggi, legendární editorky italského Vogue, přes herečku Brigitte Bardot po Alexandra Velikého.
Prostřednictvím tohoto unikátního pohledu do nezměrné kreativity a barevného světa Manolo Blahnika vyzývá Museum Kampa a kurátorka výstavy návštěvníky k tomu, aby o botách přemýšleli jinak – s přesahem mimo módu, a začali na ně pohlížet jako na čistě fantastické a dynamické předměty vyznačující se uměleckou formou a jedinečnou osobností.
Výstavu osvěcují lustry Venus, Maria Theresa a Maria Theresa Comtess z dílen české společnosti Preciosa. Ty osobně vybral pan Blahník, který s křišťálem od Preciosy zdobí také své designy bot. Využil je například na unikátním páru kozaček pro Prahu či na limitované Českem inspirované kolekci ikonických střevíčků Hangisi.
Dalším významným partnerem výstavy je Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
Museum Kampa je po milánském Palazzo Morando a petrohradské Ermitáži třetí z pěti zastávek mezinárodního putování této výstavy.
PETROHRAD 11. KVĚTNA – 23. ČERVENCE 2017 MUZEUM ERMITÁŽ
PRAHA 11. SRPNA – 12. LISTOPADU 2017 MUSEUM KAMPA
MADRID 30. LISTOPADU – 12. BŘEZNA 2018
MUSEO NACIONAL DE ARTES DECORATIVAS
TORONTO 23. KVĚTNA 2018 – 6. ČERVNA 2019 BATA SHOE MUSEUM
O Manolo Blahnikovi
Kariéra Manolo Blahnika, jednoho z nejvýznamnějších návrhářů obuvi, začala před 45 lety. Jeho boty si našly oddané a věrné obdivovatelky po celém světě. Blahnik je řemeslník. I v současnosti každou sezónu na pár týdnů vyráží do továren v Milánu a osobně dohlíží na zrod každé kolekce. Všechny vyvíjené modely vycházejí z jeho návrhů, které se v továrnách převedou do prototypů. Pečlivě tvarované formy a podpatky, jež pro své boty vytváří, ještě později vlastnoručně zdokonaluje.
Manolovy dlouholeté úspěchy ocenily mnohé organizace v různých zemích, nejnověji americký Couture Council. Z rukou Jejího Veličenstva královny Alžběty II. převzal jedno z nejvyšších vyznamenání – Čestný komandér Řádu britského impéria (CBE). Vydal rovněž mnoho knih, z nichž nejnovější, Fleeting Gestures and Obsessions, v nakladatelství Rizzoli v roce 2015.
Distribuční síť značky Manolo Blahnik zahrnuje celkem 290 prodejních míst v 33 zemích po celém světě, z nichž je 12 prodejen značkových. Nedávno byla spuštěna platforma pro on-line prodej – manoloblahnik.com.
Vedle hlavní dámské kolekce zahrnující večerní i denní kabelky nabízí značka také úspěšnou pánskou kolekci.
O Cristině Carrillo de Albornoz Fisac
Bývalá diplomatka působící v OSN (UNESCO a Rozvojovém programu) ve Švýcarsku a Francii. v současnosti pracuje jako nezávislá kurátorka umění v hlavních světových muzeích. Dále je kritička umění a spisovatelka. Od roku 1996 spolupracuje jako kurátorka umění s význačnými světovými institucemi, jako jsou Ermitáž v Petrohradě, Národní galerie v Berlíně, muzeum Thyssen, madridské muzeum Reina Sofia, kulturní centrum Círculo de Bellas Artes či nadace Fundación Telefónica, rovněž v Madridu. Dále pracovala pro portugalskou Berardo Collection, Nobelovu nadací míru v Oslu, Národní muzeum v Pekingu, argentinské Centro Borges a Richard Meier Models Museum.
Byla kurátorkou výstav Balthuse, Fernanda Botera a jeho umělecké sbírky, dále výstav v Museo Botero v Bogotě, fotografií Wima Wenderse, výstavy Franka Stelly, indického umění 20. století, Santiaga Calatravy, mistrů fotografie 20. století, fotografií Terryho O‘Neilla a také retrospektivy průlomových perokreseb nositele Nobelovy ceny míru za rok 2000 Kao Sing-ťiena.
Také spolupracovala s galerií Marlborough a významnými umělci jako jsou mimo jiné David Salle, Richard Deacon, Robert Rauschenberg, Cristina Iglesias, Tado Ando nebo Zaha Hadid. Napsala knihy o Balthusovi, Ferdandu Boterovi (vč. jeho první monografie v Číně), Wimu Wendersovi, Mahátmovi Gándhím, Satyajitu Rayovi, Santiagu Calatravovi a Aj Wej-wejovi.
O Spain Art
Společnost Spain Art je nezisková organizace založená v roce 2006. Spain Art pomáhá prezentovat známé současné španělské umělce za hranicemi Španělska. Propojuje tvůrčí svět a kulturní instituce na všech úrovních, úzce spolupracuje se španělskými diplomatickými a konzulárními zastoupeními v daných zemích. Spain Art také organizuje vzdělávací kurzy týkající se světa umění a kulturního managementu, dále připravuje knihy a katalogy. Během více než deseti let existence spolupracovala společnosti na mnoha projektech zaměřených na propagaci současných španělských umělců např. ve spolupráci s Art Center Queen Sofia v Madridu, dále na prestižních komplexních projektech jako byla výstava Pablo Picasso Love and Death, která byla uvedena v Městské galerii v Bratislavě v roce 2011. Společnost Spain Art se v Čechách již několik let podílí na španělském kulturním festivalu Iberica, kde mimo jiné vede kurzy a získává sponzorskou podporu ze Španělska. Od roku 2008 se Spain Art podílí na organizaci retrospektivní putovní výstavy Manolo Blahnik „Art of Shoes“, která se představí v Praze v srpnu.