Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest sbírky básní Vladimíra Skalského: Z dvoch brehov (a autorovy 45.narozeniny)

23.5.2017 proběhl ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1, slavnostní křest nové sbírky básní Vladimíra Skalského: Z dvoch brehov (a autorovy 45.narozeniny).

Vladimír Skalský sa narodil v roku 1972 v Prešove, v rokoch 1986 – 90 študoval na gymnáziu v Prešove, ako stredoškolák sa venoval najmä predmetovým olympiádam v matematike a fyzike až po medzinárodnú úroveň, súčasne však časopisecky publikoval prvé básne. Absolvoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Karlovej v Prahe (odbor teoretická fyzika). Od polovice 90. rokov sa pohybuje v oblasti medzinárodných vzťahov a kultúry, nielen ako podnikateľ, ale predovšetkým ako verejný predstaviteľ, novinár, publicista, vydavateľ. Po štúdiách pôsobí v Prahe najprv ako predstaviteľ Obce Slovákov v ČR a zástupca šéfredaktora časopisu Korene, od roku 1996 ako 1. podpredseda a ekonomický riaditeľ Slovensko-českého klubu a zástupca šéfredaktora časopisu Slovenské dotyky, v rokoch 2000-2007 súčasne šéfredaktor internetového denníka krajanov Český a slovenský svet, od roku 2002 výkonný podpredseda Slovenského literárneho klubu v ČR, od roku 2004 výkonný editor literárneho štvrťročníka, česko-slovenskej revue Zrkadlenie/Zrcadlení. Od roku 2006 je predsedom Svetového združenia Slovákov v zahraničí, od roku 2009 súčasne viceprezidentom organizácie Európania vo svete so sídlom v Bruseli. Bol členom (2004-2010) a podpredsedom (2005-2008) Rady vlády ČR pre národnostné menšiny, od roku 2013 pôsobí v štruktúrach Rady vlády SR pre kultúru. Je autorom zbierky básní K tichu (2000) a zbierky esejí Kľúčové slová: Praha, Slovensko, literatúra (2004). Spoluautor kníh s biografickými profilmi slovenských osobností v Česku 30 Slováků v Česke republice (1997), Praha a osobnosti národnostných menšín a Slovenská literatúra v Prahe 2000 (obe 2000), Slovensko-české osudy (2001). Básne i eseje publikoval aj v antológiách, spolueditoval Antológiu slovenskej poézie v zahraničí Medzi dvoma domovmi 1, Antológia slovenskej poézie v zahraničí (2008), Medzi dvoma domovmi 2. Antológia slovenskej krátkej prózy v zahraničí (2009), a Antológiu slovenskej publicistiky v zahraničí Medzi dvoma domovmi 3. Antológia slovenskej eseje v zahraničí (2010), v prvej a tretej bol zastúpený aj ako autor. Eseje publikoval aj v antológii Dialog vědy a umění (2003) či v kalendári, vydanom k medzinárodnému kongresu PEN klubu v Belehrade (2011). Bol spoluredaktorom Čítanky moderní slovenské literatury pro střední školy (2003) a redaktorom dvoch desiatok ďalších kníh. Jeho básne a eseje vyšli aj v angličtine, češtine, čínštine, maďarčine a srbčine. Spoluorganizuje Dni slovenskej kultúry v 15 mestách Českej republiky, od roku 2014 je riaditeľom Slovenského domu v Prahe, ktorý bol zrekonštruovaný aj s podporou oboch štátov.

S dovolením autora si dovoluji připojit i recenzi Jiřího Slámy:

Staří irští básníci měli zato, že básně je potřeba psát for brú usci, neboli „na břehu vody“. To že je to správné prostředí.

„Z dvoch brehov“ je název nové básnické sbírky Vladimíra Skalského, která byla 23. května prezentována veřejnosti ve Slovenském domě v Praze. Vladimír Skalský je předsedou Světového sdružení Slováků v zahraničí. Žije v Praze a ono to je vlastně jaksi logické, že nejvyšší funkcionář zahraničních Slováků žije v metropoli na Vltavě. My, Slováci a Češi, jsme si blízcí – na to netřeba federaci. Slovensko-česká vzájemnost rok 1992, konec společného státu, přežila
Název sbírky je samozřejmě metaforou – jeden břeh je Slovensko, odkud autor pochází, a ten druhý Česko, kde žije. Má však samozřejmě více významů, jak to ve svém textu o Skalského poezii vystihl Ladislav Ballek.

Sbírka sestává z 39 básní, tématicky to jsou básně o hledání „Boha dějin“(b. Kríž o zemiakoch), o pomíjivosti života(b. Balada o perle, b. Tisíckrát môžeš zmenit‘ rekvizity), o jeho hektičnosti(b. Na hrane), o bolesti, o příčinnosti v našem životě(b. Zastavil som t‘a), o potřebě krásy(b. Čiernou fixkou píšem do noci, b. Čajové lístky v mazute) ), o souvislostech (nádherná b. V tieni Konštantinopolu), o potřebě lidské vzájemnosti(b. Myšlienky nad hlavami), o Evropě(b. Európan, b. Európa – „Z dialky je možno svetlomodrá/…a omnoho farebnejšia u nás pod slivkou“), o Praze(cyklus Tri pragenzie). Přítomná je též milostná poezie(b. Túžba, b. Vel‘ký akumulátor).

Vladimír Skalský se básní Pocta Milanu Rúfusovi k velikému básníkovi hlásí, a skutečně básnický typ rúfusovské hloubky a rúfusovského hledání je. Dokonce v nejlepších číslech sbírky svůj idol dosahuje. (Svědkem toho jsou sebrané Básne Milana Rúfusa, které zaujímají čestné místo v mé knihovně. )
Takovouto básní, kde je Skalský Rúfusovi roven, je již zmíněná báseň Čiernou fixkou píšem do noci.

„Čiernou fixkou píšem do noci
Na fraky suverénov
Do očí vrán

Len občas
Omylom
Zavadím o čosi
Rozochvené
Zranitelné

Vydesený jednorožec uteká
So škvrnou“

To je celé. Malý klenot. A takovou kolekcí klenotů je nová sbírka básní Vladimíra Skalského celá.

Spolok slovenských spisovateľov vydal dobrou knihu a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí přispěl na dobrou věc!

České Budějovice, 24.5. 2017 Jiří Sláma



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest sbírky básní Vladimíra Skalského: Z dvoch brehov (a autorovy 45.narozeniny)