Vernisáž skupinové výstavy Generation smart
Do 13.6.2015 bude v Galerii NTK, Technická 6, Praha 6, přístupná zajímavá skupinová výstava Generation smart.
Vystavující umělci:
Kryštof Ambrůz, Filip Dvořák, Jakub Geltner, Katarína Hládeková, Ondřej Homola, Martin Kohout, Martin Kolarov, Adéla Korbičková, David Krňanský, Ladislav Kyllar, Martin Lukáč, Kristýna Lutzová, Black Media, Andrea Mikysková, Richard Nikl, Olbram Pavlíček, Julius Reichel, The Rodina, Lucie Rosenfeldová, Barbora Švehláková, Ladislav Tejml, Nik Timková
Kurátoři:
David Kořínek a Milan Mikuláštík
Jak současní mladí umělci ve své tvorbě reflektují každodenní samozřejmou přítomnost digitálních obrazů, chytrých technologií a sociálních sítí?
V úterý 12. května 2015 byla v Galerii NTK, která sídlí v dejvické Národní technické knihovně, zahájena skupinová výstava s názvem Generation Smart. Výstavy se účastní dvaadvacet uměleckých subjektů, tedy individuálních tvůrců, dvojic či uměleckých skupin. Kurátoři přehlídky David Kořínek a Milan Mikuláštík dali prostor těm nejmladším, často ještě studujícím talentům, aby se pokusili zodpovědět otázku:
Jak současní mladí umělci ve své tvorbě reflektují každodenní samozřejmou přítomnost digitálních obrazů, chytrých technologií a sociálních sítí?
Kurátoři vycházejí z předpokladu, že se umění v posledních dvaceti letech změnilo a za hybatel této změny považují internet, jehož masové rozšíření se datuje do poloviny devadesátých let 20. století. Dalším významným činitelem ovlivňujícím podobu současného umění jsou takzvané smart technologie a sociální sítě jako je například Facebook. Umělecký názor zúčastněných mladých umělců se vytvářel v době, kdy již internet existoval, tito jej proto považují za zcela běžnou součást světa a společnosti. To se pak odráží nejen v práci s novými médii, ale ovlivňuje podobu veškerých uměleckých výstupů, včetně obrazu, fotografie či sochy, ale přirozeně také grafického designu, jehož protagonisté jsou na výstavě také přítomni. Výstava je českým příspěvkem k diskusi o aktuálních tendencích na světové umělecké scéně, pro které se vžil termín “post-internetové umění”.