Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Ve znamení sv. Floriána. Hasiči a hasičská technika ve známkové tvorbě

Do 11.6.2017 bude v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Ve znamení sv. Floriána. Hasiči a hasičská technika ve známkové tvorbě.

Výstavní činnost Poštovního muzea se orientuje na pestrou řadu témat, která mohou zaujmout široké spektrum zájemců o známkovou tvorbu a filatelii. Jsou to například výstavy známkové tvorby významných československých a českých výtvarníků, grafiků anebo rytců (z poslední doby Mézl, Born, Kulhánek, Ondráček), výstavy s tématikou sportovní (olympijské výstavy 2014 a 2016) anebo výstavy návrhů a známek s náměty technickými (na přelomu let 2015 a 2016 to byly historické automobily v kresbách Václava Zapadlíka). K těm posledně uvedeným patří i výstava hasičské techniky ve známkové tvorbě.

Prvním českým dobrovolným hasičským sborem byl dobrovolný sbor ve Velvarech (1864). Koncem roku 1870 bylo v Čechách ustanoveno již 23 dobrovolných hasičských spolků. Dobrovolní hasiči se následně stali výrazným fenoménem českých, moravských a slezských obcí a jsou jím až do současnosti.

Je pravdou, že v dobách Československa (do roku 1992) příliš známek s tímto námětem nevyšlo; resp. byly to pouhé dvě známky. První z nich (Pof 1118) vyšla roku 1960 a byla dílem výtvarníka Jaroslava Lukavského a rytce Bohdana Rouleho. Druhá (Pof 1385) byla vydána ke 100. výročí založení velvarského sboru dobrovolných hasičů (1964). Výtvarný návrh Františka Hudečka převedl na ryteckou desku excelentním způsobem rytec Josef Herčík.

V roce 2003 vyšly v emisi Technické památky – hasičská technika tři známky (Pof 0375-0377), které výtvarně i rytecky zpracoval Bedřich Housa, nestor československé a české známkové rytiny. Na známkách jsou vyobrazeny čtyřkolová koňská hasičská stříkačka z roku 1822, motorová hasicí stříkačka a cisternová automobilová stříkačka CAS 8 AVIA/DAEWOO. Ve všech případech se jedná o graficky čistá a rytecky precizně provedená vyobrazení hasičských vozidel. Za zmínku stojí také známka ke 150 letům českého hasičstva (2014), jejíž roztomilé vyobrazení hasičů je dílem Adolfa Borna.

Výstava dále představuje výtvarné návrhy k vlastní emisi známek, kterou si jako objednatel zadalo v roce 2016 Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Výtvarné návrhy jsou doplněny 3D zápůjčkami z Uměleckoprůmyslového musea a Národního technického muzea.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Ve znamení sv. Floriána. Hasiči a hasičská technika ve známkové tvorbě