Vernisáž Robert Šalanda: Pasivní pachatel
Do 11.9.2016 bude v Centru současného umění Futura, Holečkova 49, Praha 5, přístupná v 1.patře zajímavá výstava Roberta Šalandy: Pasivní pachatel.
Je to stopa pachatele, který se skrývá, doufaje, že vyšetřovatelé nebudou schopni odhalit jeho případ? Byl vůbec spáchán nějaký zločin? Je třeba po něčem pátrat?
Projekt je pokusem o volný přepis strategie tzv. vyprázdněné narace, která se používá zejména ve filmu, do výstavního formátu. Hrdina bez dokreslených psychologických či dalších atributů, které by umožnily identifikaci diváka s ním, prochází skrze střípky narativního děje, jenž v tomto případě může a nemusí být detektivním příběhem. Spíše než na celek vyprávění tak výstava upozorňuje na samotné médium a formu sdělení, stejně jako na prázdná místa, která nutně zůstanou po pokusu poskládat všechny povědomé vizuální klíče v koherentní celek.
Robert Šalanda se narodil v roce 1976 v Olomouci, v současnosti žije a pracuje v Praze. Ústředním zájmem jeho práce je malba, autorovi jsou vlastní také přesahy do trojrozměrných prací a experimenty s křehkým médiem papíru. Šalandovu tvorbu charakterizuje průnik mezi organickými formami a ostrými liniemi, abstrahovanými náměty, repeticí a citací, chybou. Intuitivní přístup navazuje na dlouhodobý výzkumný proces, který často spojuje lingvistická či typografická východiska se slovními a obrazovými vyjádřeními „naivní“ až lehce „obhroublé“ či „banální“ kultury. V mnoha dílech se objevují slova či fráze vytržené z původního kontextu, s ironickým podtextem. Dalším z těžišť jsou jednoduché symboly, které opakováním a rekontextualizací nabývají dvojsečných významů.
Šalanda představil své dílo na samostatných i skupinových výstavách v Praze, Berlíně a New Yorku. Mezi jeho poslední samostatné projekty patří výstava v Galerii Pavilon, Entrance Gallery, Galerii 35m2, nebo centru současného umění MeetFactory. Od roku 2011 provozuje Robert Šalanda společně s Lukášem Machalickým galerii SPZ. Působí jako pedagog ateliéru malba na škole současného umění Scholastika a od podzimu 2016 jako vedoucí pedagog Ateliéru Malířství I. na pražské Akademii výtvarných umění. Absolvoval rezidenční pobyty například v newyorském ISCP, nebo v belgickém AiR Antwerpen.
Kurátorka: Karina Kottová