Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Robert Šalanda: Pasivní pachatel

Do 11.9.2016 bude v Centru současného umění Futura, Holečkova 49, Praha 5, přístupná v 1.patře zajímavá výstava Roberta Šalandy: Pasivní pachatel.

Je to stopa pachatele, který se skrývá, doufaje, že vyšetřovatelé nebudou schopni odhalit jeho případ? Byl vůbec spáchán nějaký zločin? Je třeba po něčem pátrat?

Projekt je pokusem o volný přepis strategie tzv. vyprázdněné narace, která se používá zejména ve filmu, do výstavního formátu. Hrdina bez dokreslených psychologických či dalších atributů, které by umožnily identifikaci diváka s ním, prochází skrze střípky narativního děje, jenž v tomto případě může a nemusí být detektivním příběhem. Spíše než na celek vyprávění tak výstava upozorňuje na samotné médium a formu sdělení, stejně jako na prázdná místa, která nutně zůstanou po pokusu poskládat všechny povědomé vizuální klíče v koherentní celek.

Robert Šalanda se narodil v roce 1976 v Olomouci, v současnosti žije a pracuje v Praze. Ústředním zájmem jeho práce je malba, autorovi jsou vlastní také přesahy do trojrozměrných prací a experimenty s křehkým médiem papíru. Šalandovu tvorbu charakterizuje průnik mezi organickými formami a ostrými liniemi, abstrahovanými náměty, repeticí a citací, chybou. Intuitivní přístup navazuje na dlouhodobý výzkumný proces, který často spojuje lingvistická či typografická východiska se slovními a obrazovými vyjádřeními „naivní“ až lehce „obhroublé“ či „banální“ kultury. V mnoha dílech se objevují slova či fráze vytržené z původního kontextu, s ironickým podtextem. Dalším z těžišť jsou jednoduché symboly, které opakováním a rekontextualizací nabývají dvojsečných významů.

Šalanda představil své dílo na samostatných i skupinových výstavách v Praze, Berlíně a New Yorku. Mezi jeho poslední samostatné projekty patří výstava v Galerii Pavilon, Entrance Gallery, Galerii 35m2, nebo centru současného umění MeetFactory. Od roku 2011 provozuje Robert Šalanda společně s Lukášem Machalickým galerii SPZ. Působí jako pedagog ateliéru malba na škole současného umění Scholastika a od podzimu 2016 jako vedoucí pedagog Ateliéru Malířství I. na pražské Akademii výtvarných umění. Absolvoval rezidenční pobyty například v newyorském ISCP, nebo v belgickém AiR Antwerpen.

Kurátorka: Karina Kottová



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Robert Šalanda: Pasivní pachatel