Vernisáž Radek Brož: Nahoře
Do 17.8.2016 bude v Galerii ve věži Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá výstava Radka Brože: Nahoře.
Retrospektivní ukázka z rozmanitého díla (obrazy, grafiky a objekty) umělce, který se vztahoval k duchovním tématům a tradici naší země. Výstava je pořádána též jako připomínka výročí úmrtí autora v roce 1996.
Kurátor výstavy: David Bartoň
Radek Brož
(6. června 1967 – 30. prosince 1996) byl český výtvarník.
Zabýval se kresbou, malbou, grafikou (zvláště technikou monotypu), vytvářel dřevěné objekty, pracoval také na projektu dokumentace gotických šablon a rekonstrukce středověkého nábytku pro Podještědské muzeum v Českém Dubu.
Působil jako učitel ZUŠ v Praze 10 a od roku 1996 jako odborný asistent katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.
Výtvarný názor Radka Brože byl formován nejen vzděláním na této fakultě, ale i vlastním studiem dějin výtvarného umění, jakož i přátelstvím s osobnostmi, jako byli Adriena Šimotová nebo Václav Boštík.
V počátcích tvorby se Radek Brož inspiroval estetikou pop-artu, především Andy Warholem.
Spolu s Romanem Dvořákem, Romanem Traburou a Janem Vaňkem založil v roce 1988 skupinu Pilky.
Na přelomu 80. a 90. let 20. století se začal inspirovat lidovou tvorbou s náboženskými motivy.
Podstatná část díla Radka Brože byla inspirována mariánskou tematikou. Vytvořil mariánský cyklus čítající 52 monotypů, v nichž pracuje s mariánským monogramem.
Počínaje 90. lety 20. století začal také vytvářet objekty s náboženskou tematikou hlavně ze dřeva a doprovázel je texty.
Spolu se svojí ženou Alenou a historikem Tomášek Edelem zmapoval fenomén gotických šablon v českých, německých a rakouských lokalitách. V této souvislosti vznikla také jeho nerozsáhlejší realizace – evokace středověké měšťanské světnice v českodubském muzeu, která je vyzdobena právě kopiemi gotických šablon.
David Bartoň, zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Radek_Brož