Vernisáž Emília Rigová: Archetyp Pra-Bari
Do 18.6.2016 bude v podzemní galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná výstava Emílie Rigové: Archetyp Pra-Bari.
Výstava Archetyp Pra-Bari představuje autentický životní příběh Bári Raklóri, která je jakýmsi alter egem výtvarnice Emílie Rigové. Expozice je jako souvislý příběh, do kterého autorka zapojuje různé prvky týkající se jejího života – prostředí ve kterém žije a představuje ho veřejnosti, ale které místy záměrně mystifikuje. Skládá, překrývá, vymazává, aby se nakonec vrátila k prapodstatě, k prapůvodu, k PRA BÁRI. Emília Rigová vytvořením značky „BÁRI RAKLORI“ jasně deklarovala svůj přístup k otázce soužití majority a minority. Jako základ přezdívky zvolila romské slovo, kterým ji doma od dětství oslovovali – Bari / velká – a připojila raklóri / dcera neromských rodičů. Raklóri používali její předkové k vyjádření radosti při pohledu na své děti, když byly např. pěkně oblečené a učesané. Tím ukazuje synergické myšlení svých předků, které Neromové nepovažovali za nepřátele, ale žili s nimi v porozumění. Proto nelze o prezentovaných dílech mluvit jen jako o „romském umění“.
Emília Rigová (1980) je slovenská akademická sochařka vyučující na Univerzitě Matěje Bela v Banské Bystrici. Věnuje se performancím a soše jako médiu, které dále zpracovává v grafice a videu. Hlavními tématy jejích děl jsou stíny, sny, možnost volby alter ega, romská identita a kulturní či sociální stereotypy. Kromě Slovenska a České republiky vystavovala v Černé Hoře, v Krakově, Linci, Drážďanech a dalších městech střední Evropy. V současnosti žije a působí střídavě v Trnavě, Banské Bystrici a Zvolenu.
—
Výstava se koná v rámci doprovodného programu romského festivalu KHAMORO, který je největším a nejznámějším profesionálním romským festivalem na celém světě, který v Praze pořádá organizace Slovo již od roku 1999. Festival pravidelně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. V posledních letech Khamoro navštěvuje ročně přibližně 8500 lidí z České republiky i zahraničí. Jádrem celého festivalu je bezpochyby romská hudba, která představuje významnou součást celosvětového kulturního dědictví. Více o letošním ročníku festivalu se dočtete na jeho oficiálních stránkách.