Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Češi Mariboru s láskou (architekt Max Czeike a továrník Langer)

Do 29.5.2016 bude v Galerii pod Radnicí Prahy 3, Havlíčkovo náměstí 9, Praha 3, přístupná zajímavá výstava Češi Mariboru s láskou (architekt Max Czeike a továrník Langer a první mariborský park).

Max Czeike se narodil 12. prosince 1879 v Novém Jičíně. Někteří členové rodiny se ještě o pět let později podepisovali česky Čajka. Czeike odešel studovat architekturu do Vídně k věhlasnému profesoru Ottu Wagnerovi. Tento hlavní představitel vídeňské secese byl údajně se svým žákem nadmíru spokojen.

Czeike se po dokončení studií přemístil do slovinského Mariboru. Město mu učarovalo a byl nesmírně rád, že se mohl velmi brzy pustit do návrhů místních budov. Starosta Mariboru doktor Alojzij Juvan byl nejen vzdělaný a sociálně cítící, ale také miloval architekturu a snažil se o co největší rozmach města. Czeike dostal příležitost se prosadit.

Czeike postavil v Mariboru mnoho budov, mezi kterými nechyběly velké reprezentativní vily a vysoké činžovní domy. Postavil také rodinné sídlo starosty Juvana nebo školní komplex v nedalekých Mežicích. Zajímavé je, že do školního areálu zahrnul také dřevník a kurník. Jinak šlo ale o stavbu moderní a splňující nejvyšší kritéria.

Czeike se stal v Mariboru vyhledávaným a velmi úspěšným architektem. Se svým kolegou Fritzem Fiedrigerem založili společnosti Friedriger und Czeike. S příchodem nacistů za druhé světové války stavební kvas však v Mariboru ustal. Není známo, že by se Czeike s okupanty jakkoliv zapletl, rozhodně pro ně nikdy nic nestavěl. Jenže na konci války v roce 1945 Němci prchali z Mariboru i celého Balkánu a o slovo se přihlásili místní partyzáni. Stříleli všechny Němce nebo ty, o kterých si to mysleli. A Max Czeike, spolumajitel firmy Friedriger und Czeike, to věru neznělo moc slovinsky. Partyzáni architekta chytli a bez soudu jej zastřelili. Zatímco v České republice je jeho jméno prakticky neznámé, v Mariboru se stalo opravdovým pojmem, a pokud by neštastná akce partyzánů neukončila jeho život, mohla jeho sláva pokračovat.

Zdroj:

http://extrastory.cz/slavny-cech-stavel-vily-v-mariboru-partyzani-ho-bohuzel-meli-za-nemce.html

 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Češi Mariboru s láskou (architekt Max Czeike a továrník Langer)