Vernisáž Češi Mariboru s láskou (architekt Max Czeike a továrník Langer)
Do 29.5.2016 bude v Galerii pod Radnicí Prahy 3, Havlíčkovo náměstí 9, Praha 3
Max Czeike se narodil 12. prosince 1879 v Novém Jičíně. Někteří členové rodiny se ještě o pět let později podepisovali česky Čajka. Czeike odešel studovat architekturu do Vídně k věhlasnému profesoru Ottu Wagnerovi. Tento hlavní představitel vídeňské secese byl údajně se svým žákem nadmíru spokojen.
Czeike se po dokončení studií přemístil do slovinského Mariboru. Město mu učarovalo a byl nesmírně rád, že se mohl velmi brzy pustit do návrhů místních budov. Starosta Mariboru doktor Alojzij Juvan byl nejen vzdělaný a sociálně cítící, ale také miloval architekturu a snažil se o co největší rozmach města. Czeike dostal příležitost se prosadit.
Czeike postavil v Mariboru mnoho budov, mezi kterými nechyběly velké reprezentativní vily a vysoké činžovní domy. Postavil také rodinné sídlo starosty Juvana nebo školní komplex v nedalekých Mežicích. Zajímavé je, že do školního areálu zahrnul také dřevník a kurník. Jinak šlo ale o stavbu moderní a splňující nejvyšší kritéria.
Czeike se stal v Mariboru vyhledávaným a velmi úspěšným architektem. Se svým kolegou Fritzem Fiedrigerem založili společnosti Friedriger und Czeike. S příchodem nacistů za druhé světové války stavební kvas však v Mariboru ustal. Není známo, že by se Czeike s okupanty jakkoliv zapletl, rozhodně pro ně nikdy nic nestavěl. Jenže na konci války v roce 1945 Němci prchali z Mariboru i celého Balkánu a o slovo se přihlásili místní partyzáni. Stříleli všechny Němce nebo ty, o kterých si to mysleli. A Max Czeike, spolumajitel firmy Friedriger und Czeike, to věru neznělo moc slovinsky. Partyzáni architekta chytli a bez soudu jej zastřelili. Zatímco v České republice je jeho jméno prakticky neznámé, v Mariboru se stalo opravdovým pojmem, a pokud by neštastná akce partyzánů neukončila jeho život, mohla jeho sláva pokračovat.
Zdroj:
http://extrastory.cz/slavny-cech-stavel-vily-v-mariboru-partyzani-ho-bohuzel-meli-za-nemce.html