Vernisáž Vladimír Kiseljov: Anima Mundi
Do 30.6.2016 bude v Napa baru a galerii, Prokopská 8, Praha 1, možno shlédnout výstavu obrazů Vladimíra Kiseljova: Anima Mundi. Vernisáž výstavy provázela malířská performance.
MgA. Vladimír Kiseljov
http://www.kiseljov.net/
*27. 2. 1984 Boskovice
Předseda Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s. – www.wagnerbrno.blgz.cz
1999 -2003 – Studium na Střední škole uměleckých řemesel v Brně, obor Průmyslový design u Akad.Soch. Petra Svítila, navštěvování přednášek na Hudební vědě Filozofické fakulty Masarykovy university v Brně.
od 2003 – Studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, Ateliér Scénografie.
2004 – Stipendium na mezinárodním Wagnerovském festivalu Bayreuther festspiele 2004.
7. semestr studium Scénografie na stipendiu na Kunstuniversitaet v Grazu u uznávaného odborníka na dílo Richarda Wagnera Univ.prof. Hanse Schavernocha (2006-2007)
Bakalářská práce „Příroda v Lišce Bystroušce“, analyzující 7. operu Leoše Janáčka z hlediska mytologie, rituálů, souvislostí jejího obsahu a hudby s jinými skladateli, režie a scénografie.
Diplomová práce „Parsifalovo zasvěcování“ analyzující symboliku a představení Wagnerova Parsifala realizovanou Vladimírem Kiseljovem v ND Brno – Redutě 2008 – nový duchovní výklad, srovnání s mytologiemi a představeními Parsifala v provedení Harry Kupfera a Hanse Schavernocha, výhody komorního provedení Parsifala v Redutě jako pohybového divadla (světová novinka) – absolvování JAMU.
32 let, Absolvent SŠUŘ Brno a JAMU Brno, realizoval více než 70 svých samostatných výstav obrazů (m.j. Galerie kritiků v Praze, Wannieck Gallery a Richard Adam Gallery (2013 a 2015), Mezinárodní výstava současného výtvarného umění Florence Biennale 2009 a 2014, v Lipsku 2011, v Zadaru v Chorvatsku a na mezinárodní výstavě moderního umění v Piešťanech v roce 2012, v roce 2013 v Edinburghu ve Skotsku, Lipsku, Bayreuthu, Vídni, Berlíně, Ženevě, ulicích Prahy, Piešťanech aj.) a 6 realizací velkých nástěných maleb, malovaných naživo před publikem s hudbou jako performance (m.j. na FF MU Brno, Galerie Kritiků Praha, Vila Settemerli Florencie, Edinburgh Skotsko aj.). Maluje obrazy inspirované výrazně klasickou hudbou (R. Wagner, L. Janáček, N. Rimský-Korsakov, L. Beethoven, A. Bruckner, T. Tallis, J. S. Bach aj.) Maluje od roku 2010 obrazy naživo na koncertech cyklu staré hudby „Hudební lahůdky“ v Brně (Katedrála Petra a Pavla aj.) Praze, Vídni aj., při kterých spolupracuji s vynikajícími hudebníky jako Jaroslav Svěcený, Vladimír Merta, Zdenek Merta, Krste Badarovski, Zsuzsi Tóth, Raphaël Collignon a Nathalie Houtman, Christian Gutiérrez, Lauren Armishaw, Sarrah L. Ridy, Barbora Sojková, Hana Blažíková, Jan Čižmář, Petr Kolař, Michael Bartek, Lukáš Pelc, Ammiel Bushakevitz … Organizuje a vedu už po 6 roky workshopy – Arteterapie – malování s hudbou a archetypy, (také s Tancem v 5 rytmech s Raducou Vojáčkovou) – v Brně i Praze (KJM Brno, Janáčkovo divadlo, Knihovna Vyškov, Praha České muzeum hudby aj.). Od roku 2013 také spolupracuje s Filharmonií Brno a od roku 2014 s Plzeňskou Filharmonií. Dvakrát také vystavoval své malby ve Wannieck Gallery (Richard Adam Gallery) v Brně (2013 a 2015 v Rámci Plesu jako Brno), kde zároveň realizoval svou malířskou performance.
V roce 2008 inscenoval jako režisér, dramaturg a scénograf Brněnskou premiéru pětihodinového Parsifala Richarda Wagnera v divadle Reduta ND Brno. Jako scénograf vytvořil m.j. Inscenaci opery Josepha Haydna Svět na měsíci, Tartuffa J. B. Moliéra, několik svých samostatných výtvarných scénických performancí s hudbou – m.j. na hudbu 4. věty 9. Symfonie A. Brucknera aj. V roce 2013 se podílel na světové premiéře nového muzikálu Petra Jiříčka „Píseň písní“ jako režisér, scénograf, autor kostýmů, choreografie a projekcí – premiéra byla ve Smetanově v domě v Litomyšli a chystají se další představení v Brně, Hradci Králové, Kuksu, Červeném Kostelci aj. Od roku 2012 se účastní svéhoprojektu Wagnerova „Ringu“ v transkripci pro varhany (Michael Bártek) s projekcí svých maleb a živou malbou-premiéra ve Strasbourgu 2012, další koncerty 2013- Leipzig Nikolaikirche, Strasbourg, Brno Besední dům, Ostrava – v plánu na 2015 jsou- Weimar, Freiburg aj. Jepresidentem Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s., absolvoval stipendia na Wagnerovských Bayreuther Festspiele (2004 a 2010) a na Kunstuniverstaet Graz (2006/2007), reprezentoval Brno na mezinárodních odborných Wagnerovských kongresech v Drážďanech (2009) a ve Stralsundu (2010), Wroclavi (2011) Praze (2012) Lipsku (2013) Grazu (2014) a Dessau (2015).
V roce 2013 napsal a vydal knihu se svými obrazy „Mysteria Richarda Wagnera v obrazech“ a libretto nové opery „Bábel“ pro skladatelku Zuzanu Michlerovou, která bude mít roce 2015 premiéru ve Stuttgartu, napsaná v rámci 25 letého výročí partnerství s městem Brnem. V inscenaci dělá také režii, scénu, kostýmy a projekce. V roce 2014 vyšla kniha Martina Fryče „Současné umění očima Martina Fryče“, ve které je reprezentativně textem i fotografiemi maleb zastoupena i jeho tvorba.
————————————————————————————————————————————————————————–
Aktivní tvorba a výstavy v oboru malby, nástěnné malby – fresek, grafiky, scénografie, workshopů malování s hudbou, začínající tvorba v oboru operní režie. Studium mytologie a mystiky, Crowleyho Tarotu a dějin umění. Milovaní autoři – Richard Wagner, Leoš Janáček, Dmitrij D. Šostakovič, Nikolaj A. Rimskij-Korsakov, J. S. Bach, W. A. Mozart, L. van Beethoven, Anton Bruckner, Petr I. Čajkovskij, Alfred G. Šnitke, F. M. Dostojevskij, G. Meyrink, V. Solovjov, W. Blake, N. Roerich, F. Kupka, J. A. Komenský, Andrej A.Tarkovskij.
Výstavy designu v rámci soutěží Design centra ČR, také na BVV Brno. Divadelní představení : Opera J. Haydna „Svět na měsíci“ (scénografie a část režie) v komorní opeře Jamu, divadlo Barka- 2005, několik samostaných projektů v rámci „Dnů scénografie“ Brno (2003-2006,kostýmy, režie a scéna, spolupráce s modní návrhářkou Liběnou Rochovou), mezi nimi vlastní krátké představení „Nitro umírajícího skladatele Brucknera“ (vlastní scénář, režie, scéna, kostýmy) jako premiérové uvedení v ČR a dramatizace hudby rekonstruované 4. věty Brucknerovy 9. Symfonie, při které skladatel zemřel. Dva vlastní krátké filmy – Parsifal (2006) na hudbu Richarda Wagnera a 7 Bran (2007) na hudbu J.S.Bacha, C.M.Webera a Richarda Wagnera, prezentace na Muzejní noci 2006 a 2007 v Brně a také na největší mezinárodní výstavě scénografie v Praze – Pražském Quadrienále 2007.
Inscenování kompletní opery Richarda Wagnera – Parsifal v divadle Reduta – vlastní režie, nový duchovní výklad, dramaturgie, scéna a kostýmy, filmové dotáčky, překlad, autor festivalu brněnské Festspiele – jako pohybové představení na kompletní nahrávku opery. Zcela nová forma i obsah díla, vytořeného jako část 22 dílného cyklu oper s duchovní tématikou, propojujících se vzájemě novými skrytými obsahy a dějem v novém výkladu Vladimíra Kiseljova. Premiéra se konala 20.4.2008 ve sklepní scéně divadla Reduta ND Brno, další reprízy 1.5. a 24.5. 2008, vždy v 18h. Inscenaci podpořili a uznali jako převratnou přední světoví inscenátoři Wagnerových oper Univ Prof Hans Schavernoch, Vedoucí Bayreuther Festspiele Wolfgang Wagner a President celosvětové Wagnerovské společnosti Josef Lienhart.
Od roku 2009 je předsedou Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s., uzavřel partnerství s Richard-Wagner-Verband Leipzig a jeho Presidentem Thomasem Krakowem, který je zároveň Vícepresidentem Richard Wagner Verband International. 14. 5. až 17. 5. – účast na Mezinárodním Wagnerovském Kongresu v Drážďanech – Prezentace díla VV a SRW Brno.