Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

220. výročí Národní galerie v Praze. Vernisáž El Hadji Sy: Malba – Performance – Politika + performance Jiřího Kovandy

Do 22. 5. 2016 bude ve Veletržním paláci Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná zajímavá výstava El Hadji Sy: Malba – Performance – Politika.

V den zahájení výstavy se na místě konala řada perfomancí a představení – výraznou byla performance Jiřího Kovandy: Polibek přes sklo (několik Petrových fotek na konci alba).

Národní galerie v Praze uvádí současné umění Afriky v rámci retrospektivní výstavy senegalského malíře a kurátora El Hadji Syho (*1954). Výstava s názvem El Hadji Sy: Malba – Performance – Politika představuje poprvé v České republice El Hadji Syho nejen jako malíře s osobitým výtvarným projevem, ale také jako významného performera a kulturního aktivistu. El Hadji Syho obrazy a instalace (70. léta 20. století až současnost) budou prezentovány s dalšími soudobými senegalskými malíři. El Hadji Syho výtvarná díla doprovodí také archivní dokumentace jeho tvorby, plakáty performancí a workshopů zachycené ve filmových dokumentech.

Výstava je součástí oslav 220. výročí založení Národní galerie v Praze. Její stěžejní část bude zapůjčena z Museum der Weltkulturen ve Frankfurtu, nicméně v Praze bude představena v umělcově novém podání a dialogu s tradičními africkými artefakty ze Sbírky umění Asie a Afriky. Tato výstava poukáže vůbec poprvé v Národní galerii v Praze na současné proudy afrického umění a jeho reflexe kulturně-politických otázek.

El Hadji Sy patří mezi přední a zároveň nejvlivnější současné senegalské umělce. Jako malíř, kurátor a kulturní aktivista působí na domácí i mezinárodní umělecké scéně. Sy se narodil roku 1954 v Dakaru a mezi lety 1973 a 1977 studoval malířství na tamní École Nationale des Beaux-Arts. Během studií rostla jeho skepse ke stylu, který tehdy na škole převládal, a sám se raději přiklonil k nekonvenčním materiálům a postupům včetně pokládání plátna na zem a malování vlastníma nohama. Později začal ve své tvorbě využívat třeba i jutové pytle, kraftový papír nebo dehet. Od počátku své umělecké dráhy El Hadji Sy organizuje také výstavy, připravuje workshopy, zakládá sdružení a podporuje ostatní umělce. Často se tak ocitá v opozici vůči kulturní politice senegalské vlády. V sedmdesátých letech 20. století se angažoval ve známém politicko-kritickém společenství Laboratoire AGIT’ART a Village des Arts, které pouhých pět let po jeho založení zničila razie senegalské armády. Sy se nenechal zastrašit a v osmdesátých a devadesátých letech uskutečnil řadu workshopů Tenq, jejichž prostřednictvím vzniklo nové propojení mezi umělci napříč Afrikou a Evropou. V roce 1985 jej frankfurtské Weltkulturen Museum pověřilo, aby spolu s německým mecenášem umění a lingvistou Friedrichem Axtem sestavil pro muzeum novou sbírku senegalského umění. Syova spolupráce s frankfurtským muzeem byla obnovena v roce 2014, kdy zde získal umělecký rezidenční pobyt. Ve své současné tvorbě propojuje El Hadji Sy malbu s instalací, performancí a tancem. Jeho díla jsou působivá nejen v prostoru tradičních galerií, ale i mimo něj a lze se s nimi setkat v mezinárodních muzeích i na zdech v dakarských dělnických čtvrtích. Poslední Syovy samostatné výstavy se konaly ve frankfurtském Weltkulturen Museum (2015) a v dakarské Galerie Bookoo (2013). Jeho instalace Marine Archaeology (Mořská archeologie, 2014) se objevila na 31. bienále v São Paulu. Kromě toho se v nedávné době zúčastnil skupinových výstav v Galerie IFAN (2007) a Galerie Nationale (2007) v Dakaru.

Kurátoři: El Hadji Sy, Adam Budak, Markéta Hánová

Odborní poradci: Clémentine Deliss, Jana Jiroušková

Doprovodné materiály: monografie El Hadji Sy: Painting, Performance, Politics (německo-anglicky), průvodce výstavou



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
220. výročí Národní galerie v Praze. Vernisáž El Hadji Sy: Malba – Performance – Politika + performance Jiřího Kovandy