Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Fragmenty – součást Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2019

Pouze do neděle 16.6.2019 bude zajímavou součástí Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2019 krásná výstava Fragmenty v Lapidáriu Národního muzea – Výstaviště Holešovice, Výstaviště 422, Praha 7.

Když je představení u konce, zbydou pouze fragmenty… Modely, nákresy, kostýmy a další výtvarná díla se promění ve schránky, které v sobě uchovávají podstatu své doby; jsou důležitou vzpomínkou a pomáhají nám porozumět, co se v tuto chvíli a na tomto místě dělo.

Výstava Fragmenty oceňuje a oslavuje tvůrčí počiny, jež uchovávají podstatu prostředí a sociálně-politické éry. Jejich řemeslná stránka je dovedena k dokonalosti, představují součást celoživotního díla, díky kterému se autor stal ikonou své profese. Každá zúčastněná země vybrala jediný artefakt – kultovní či přelomové dílo z oblasti scénické výpravy, kostýmního výtvarnictví, světelného nebo zvukového designu, které vytvořila některá z nejvěhlasnějších žijících legend oboru neustále inspirující nové generace umělců a diváků.

Tento projekt je součástí většího projektu Emergence a jeho hlavním cílem je uchování pamětí významných umělců, jejichž práce inspirovala a přispěla k vývoji scénografie jako uměleckého oboru. Rozhovory s umělci by měly zachovat co nejvíce pamětí, reflexí, osobních názorů a myšlenek formou
nahrávek nebo videa. Sbírka rozhovorů pak bude dostupná na webu PQ dalším generacím umělců a teoretiků.

Během 11 dnů nabídne Pražské Quadriennale expozice ze 79 zemí, více než 800 umělců z celého světa a přes 600 performancí, workshopů a přednášek. Mezi hlavními hvězdami je například ilustrátorka Olivia Lomenech Gill, italský operní režisér a scénograf Stefano Poda, či audiovizuální umělec Romain Tardy. Programem celého PQ se prolínají tři tematické okruhy: Imaginace, Proměny a Reflexe. PQ představí tři soutěžní výstavní sekce: Výstava zemí a regionů, Studentská výstava a Výstava divadelního prostoru. Nebudou chybět ani performativní projekty ve veřejném prostoru – Formace a Site specific festival. Fragmenty představí ikonické objekty a artefakty. Audiovizuální projekt 36Q° ovládne Malou sportovní halu. Studio PQ ukáže práce začínajících mladých tvůrců. V rámci PQ Talks se budou konat přednášky a diskuze s hvězdami světového divadla a scénografie. Připraven je i dětský program PQ dětem. Aktuální informace najdete na www.pq.cz.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Fragmenty – součást Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2019