Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava fotografií Vojtěcha Vlka: České stopy v Argentině

Pouze do neděle 12.5.2019 bude zajímavou součástí veletrhu Svět Knihy 2019 výstava  fotografií Vojtěcha Vlka: České stopy v Argentině v Lapidáriu Národního muzea – Výstaviště Holešovice, Výstaviště 422, Praha 7.

Lidé na fotografiích jsou potomci vystěhovalých Čechů a Slováků, kteří se aktivně hlásí ke svému dědictví. Dnes žije v Argentině odhadem kolem 100.000 Argentinců, kterým koluje v žilách krev českých předků.

V první polovině 20. století se Argentina stala důležitým místem masové emigrace z Čech, Moravy a Slovenska. Přišlo sem kolem 42 tisíc vystěhovalců. Mnozí přišli ještě před rokem 1918 s rakousko-uherským pasem.

 

Část se usadila v Buenos Aires a okolí, kde našla pracovní uplatnění v rychle rozvíjejících se průmyslových odvětvích. Větší část vystěhovalců hledala uplatnění v zemědělských oblastech, kde byly nízké ceny půdy. V severoargentinské provincii Chaco vytvořili Čechoslováci největší československou zemědělskou kolonii v Jižní Americe a shodou okolností přispěli k rozvoji pěstování bavlny, plodiny se kterou doma neměli žádné zkušenosti.

Druhá a třetí generace českých potomků renovuje někdejší spolková sídla, byly založeny nové české spolky a několik tanečních souborů oživuje český a moravský folklór. Česká republika finančně podporuje krajanské aktivity v Jižní Americe a vysílá české učitele do Argentiny a Brazílie.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava fotografií Vojtěcha Vlka: České stopy v Argentině